Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/W Kampusie: jazz tradycyjny i zalew piwa

W Kampusie: jazz tradycyjny i zalew piwa

15.08.2023 Kultura i rozrywka

Miłośnicy dixielandowego brzmienia i złotego trunku będą usatysfakcjonowani: w najbliższy weekend w Kampusie trwać będzie 15. Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego, połączony z Rybnickim Zalewem Dobrego Piwa. Przyjadą też „futertrucki”.

W Kampusie królować będzie jazz tradycyjny. Zdj. Arch. GR

Co nas czeka? 18 sierpnia (piątek) w Kampusie (ul. Rudzka 13) o 18.00 wystąpi warszawski zespół jazzu tradycyjnego The Dixie Fellows, a po nim zagra rodzima grupa jazzowa South Silesian Brass Band. Wieczór zakończy (21.00) potańcówka w stylu retro.

Ubiegłoroczna festiwalowa potańcówka. Zdj. Arch. GR

Dzień później (sobota) o godz. 17.00 z placu przed bazyliką św. Antoniego wyruszy Parada Nowoorleańska, która przejdzie - ulicami Powstańców Śl. i Sobieskiego przez rynek, dalej ul. Kościelną i Rudzką na Kampus - w towarzystwie zespołu jazzu tradycyjnego, rybnickich grup tanecznych i teatralnych oraz wszystkich chętnych.

- Mile widziany jest strój lub element ubioru nawiązujący stylem do lat 20. i 30. XX wieku. Tradycja organizowania parad nowoorleańskich w Rybniku datuje się od 2016 roku, przy okazji dorocznego święta jazzu tradycyjnego - przypomina Michał Wojaczek, dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej, który festiwal organizuje. 

Roztańczona i barwna parada ma w naszym mieście kilkuletnią tradycję. Zdj. Arch. GR

Po paradzie (godz. 17.30) na scenie wystąpią: orkiestra swingowo-rozrywkowa Lotharsi pod dyrekcją Dawida Dziwoki, z gościnnym udziałem cenionej wokalistki jazzowej Ewy Urygi, a następnie scenę opanuje wokalne kobiece trio, czyli Silesian Jazz Daughters wraz z zespołem Adam Jarzmik Sextet. O 21.00, już w sali kameralnej Teatru Ziemi Rybnickiej, zaplanowano Nocne Jam Session z zespołem Jan Cichy Selection (20 zł).

Jak co roku festiwalowi jazzu towarzyszyć będzie Rybnicki Zalew Dobrego Piwa, czyli przegląd browarów rzemieślniczych z całej Polski, który potrwa na Kampusie aż do niedzieli (od 18 do 20 sierpnia), podobnie, jak zlot food trucków.

Zalew dobrego piwa, czyli festiwal browarów rzemieślniczych. Zdj. Arch. GR Zdj.

- Dlaczego nie wybrać się na degustację piwa, poznać zawiłości smaków i aromatów, aby odświeżyć swoją wiedzę na temat piwa rzemieślniczego? Przygotuj się na podróż do świata piwa i zanurz się w ich różnorodności. Ten letni festiwal nie byłby kompletny bez muzyki granej na żywo, pysznych przekąsek w strefie food trucków, które zapewnią energię podczas całej imprezy. Więc przygotujcie się na trzy dni zabawy, dobrego piwa, pysznego jedzenia i śmiechu przy dobrej muzyce. Weź przyjaciół i do zobaczenia! - zachęcają organizatorzy z Browaru Brewera.

Food trucki ze specjałami z całego świata będą serwować swoje dania: 18 sierpnia (15.00 - 22.00), 19 sierpnia (13.00 - 22.00) i 20 sierpnia (13.00 - 20.00).

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry