Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Ukrainki z Rybnika uczyły się śpiewająco

Ukrainki z Rybnika uczyły się śpiewająco

15.07.2022 Kultura i rozrywka

Grupa przebywających w naszym mieście Ukrainek bezpłatnie uczyła się praktycznych słów i zwrotów, wymowy, akcentu, a nawet śpiewu w języku polskim. A wszystko to dzięki grupie około 30 wolontariuszy, głównie kobiet, które zaangażowały się w cotygodniowe zajęcia w ramach projektu „Mówimy i śpiewamy po polsku”.

Uczestnicy projektu językowego "Mówimy i śpiewamy po polsku". Zdj. org.A śpiewano stare szlagiery z lat 60., przeboje rockowe, a nawet wiersze Tuwima i Brzechwy, słowem wszystko, co ułatwia naukę pożytecznych słów i zwrotów w języku polskim. W gronie wolontariuszy były m.in. nauczycielki - polonistki, kursantki szkoły języków obcych LOGMAR, ale też studenci i pracownice Urzędu Miasta Rybnika.

Prowadzony przez Agencję Usług Lingwistycznych LOGMAR Rybnik projekt „Mówimy i śpiewamy po polsku” trwał od 19.04 do 28.06. Zrodził się z potrzeby chwili i chęci pomocy przebywającym w naszym mieście Ukrainkom w poznaniu języka polskiego. Założono, że dzieci i młodzież „wejdą” w system szkolny i szybko nauczą się języka, a kobiety - aby radzić sobie w środowisku i w przyszłości starać się o pracę - muszą poznać język przynajmniej w stopniu elementarnym. A śpiewanie w języku obcym okazało się wypróbowanym przez Marię Margońską, dyrektorkę szkoły LOGMAR, skutecznym sposobem na szybkie i łatwe przyswajanie języka. Ponad 30-letnie doświadczenia placówki, zdobyte również przy okazji międzynarodowych projektów Grundtvig i projektów językowych organizowanych w ramach programu unijnego „Edukacja przez całe życie”, pokazało, że ta metoda jest szybkim sposobem na pokonanie barier językowo-kulturowych i przyswojenie prostych i praktycznych zwrotów.

Zapotrzebowanie na darmowy kurs języka polskiego przerosło możliwości szkoły. Początkowo zakładano, że grupa będzie liczyć 15 uczestniczek, ale po tygodniu zapisów, liczba chętnych urosła do 40. Powstała również lista oczekujących na wolne miejsca. Jednak dzięki pomocy sponsorów - osób fizycznych i firm - udało się zorganizować zajęcia dla dwóch grup dorosłych i kilkorga nastolatków, a nawet - opiekę nad dziećmi, kiedy ich mamy uczyły się języka polskiego.
Dzięki życzliwości lokalnych instytucji kultury udało się też zrealizować kilka działań dodatkowych: Dom Kultury w Chwałowicach przekazał 30 darmowych biletów na finałowy koncert Festiwalu Piosenki Dziecięcej w Teatrze Ziemi Rybnickiej, a partner projektu - Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku umożliwiła zorganizowanie uroczystego zakończenia kursu. Gościem specjalnym finału projektu „Mówimy i śpiewamy po polsku” była ukraińska skrzypaczka Olesa Uszakowa, która zagrała popularne kompozycje muzyki światowej we własnych aranżacjach. Projekt językowy zakończył się wręczeniem certyfikatów uczestnictwa.
Warto dodać, że dzięki hojności sponsorów, udało się również opłacić półkolonie letnie organizowane przez rybnicki MOSiR dla 12 dzieci kursantek.

Większość uczestniczek kursu ma nadzieję, że jesienią nadal będą mogły bezpłatnie uczyć się polskiego. - Uczenie się języka obcego to romans na całe życie - mówi organizatorka projektu Maria Margońska, która chciałaby zapewnić „swoim studentkom” możliwość kontynuacji nauki. Wszystko w rękach wolontariuszy oraz sponsorów (osoby fizyczne i firmy proszone są o kontakt z Logmarem).

Opracowanie: (S)

do góry