Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Udane przedstawienie z udaną zbiórką dla rybnickiej (..)

Udane przedstawienie z udaną zbiórką dla rybnickiej pediatrii

10.01.2023 Miasto

17.962 złote - taka kwota trafiła w minioną niedzielę do puszek wolontariuszy rybnickiej Fundacji mAli Wspaniali, kwestujących w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

Przysłowie mówi, że słowa uczą, ale przykłady pociągają. Na zdjęciu jedna z finałowych scen
Przypomnijmy, że znani i mniej znani rybniczanie z prezydentem Piotrem Kuczerą i proboszczem śródmiejskiej parafii Matki Bożej Bolesnej ks. Markiem Norasem na czele, zagrali tam dwa przedstawienia „Rybnickiej Opowieści Wigilijnej”. Sztukę na podstawie bestselerowej powieści Karola Dickensa wyreżyserował ks. Noras i sam zagrał w niej główną rolę skąpca Ebenezera Scrooge’a, obsadzając np. prezydenta Piotra Kuczerę i jego zastępcę Janusza Kopera w roli grabarzy. W postać jednego z duchów pojawiających się na scenie wcieliła się z kolei ordynator oddziału pediatrii szpitala wojewódzkiego w Rybniku-Orzepowicach Katarzyna Musioł.

Wszystko po to, by po spektaklach przeprowadzić zbiórkę na rzecz fundacji mAli Wspaniali, wspierającej rybnicką pediatrię. Wpływy z biletów (na dwa przedstawienia sprzedano wszystkie) zostały przeznaczone na pokrycie kosztów realizacji spektaklu.

- Wspaniali aktorzy "Rybnickiej opowieści wigilijnej" olśnili nas na scenie. Jednak co najmniej równie dumni jesteśmy z Was - Kochani Widzowie! Okazaliście wzruszająco wielkie serca - czytamy na facebookowej stronie fundacji.

Dalej jej przedstawiciele informują, że zebrana kwota blisko 18 tys. zł zostanie przeznaczona na zakup urządzenia HFNC - będącego w dużym uproszczeniu nowoczesnym aparatem tlenowym. Umożliwia ono podanie pacjentowi tzw. mieszanki oddechowej o regulowanej temperaturze, wilgotności, a także zawartości tlenu. Taki sprzęt jest bardzo przydatny w leczeniu dzieci chorujących na ostre zapalenie płuc wywołane przez szalejący ostatnio w Polsce wirus RSV. Jak informuje ordynator Katarzyna Musioł, pacjentów z tym schorzeniem jest obecnie na szpitalnym oddziale pediatrii bardzo dużo.

- Mam nadzieję, że dzięki temu urządzeniu dzieci będą szybciej zdrowiały i szybciej będą mogły wrócić do domu. Najważniejsze jednak, by uniknąć sytuacji, gdy stan małego pacjenta jest na tyle poważny, że musi on trafić na oddziały intensywnej opieki medycznej - podkreśla dr Katarzyna Musioł.

Jak dodaje, to jedna z najczęstszych chorób infekcyjnych u dzieci wymagających hospitalizacji. Jest przy tym szczególnie niebezpieczna dla noworodków i niemowląt, bo może prowadzić do niewydolności oddechowej. Koszt HFNC waha się od około 18 do 20 tys. złotych.
Fundacja jest organizacją „pożytku publicznego” dlatego jej prezes Katarzyna Jacuńska ma nadzieję, że jej konto zasilą wkrótce również 1-procentowe odpisy z rocznych rozliczeń podatkowych rybniczan i nie tylko.

Przykład Scrooge'a podziałał... W niedzielę kwestujący wolontariusze rybnickiej Fundacji mAli Wspaniali zebrali blisko 18 tys. zł. Zdj. Wacław Troszka

- Pan Scrooge przekazał już 1 proc. podatku na konto fundacji, a Państwo? - pytała już po spektaklu ze sceny Katarzyna Wieczorek z fundacji mAli Wspaniali, która z kolei zagrała Elizabeth, jedną z dwóch przebojowych dam, które kwestując na rzecz ubogich trafiają na początku sztuki do sknerusa Ebenezera Scrooge’a i oczywiście odchodzą z niczym.
(WaT)

Znani rybniczanie pokazali inną twarz. Niezwykła Rybnicka Opowieść Wigilijna

48 zdjęć

Na co dzień piastują różne funkcje w mieście, w szpitalu czy parafii. Dziś spotkali się na scenie teatru, by pokazać zupełnie inną twarz. A wszystko po to, by pomóc w zbiórce na rzecz rybnickiej Fundacji mAli Wspaniali, która wspiera działalność oddziału pediatrycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku. Niezapomniane popołudnie i wieczór zafundowali mieszkańcom aktorzy - amatorzy, którzy zagrali w wyreżyserowanej przez ks. Marka Norasa, sztuce "Rybnicka Opowieść Wigilijna". Kogo nie było dziś na scenie?! Zresztą sami zobaczcie!

Zobacz także

Nie bądź Scrooge’em, wesprzyj rybnicką pediatrię!
Nie bądź Scrooge’em, wesprzyj rybnicką pediatrię!

Nie bądź Scrooge’em, wesprzyj rybnicką pediatrię!

do góry