Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Rybnik znów zagra z Orkiestrą

Rybnik znów zagra z Orkiestrą

23.01.2023 Kultura i rozrywka

Nie może tego pamiętać - była niemowlakiem, gdy skorzystała z najnowocześniejszego sprzętu medycznego, w który Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od wielu już lat wyposaża nasze szpitale. Dziś 19-letnia rybniczanka Sonia Witek angażuje się w organizację 31. rybnickiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który zaplanowano 29 stycznia w Kampusie.

Sonia Witek ma doświadczenie w organizacji koncertów, a z rybnickim sztabem WOŚP jest związana od kilku lat. Zdj. Wacław Troszka

Mimo młodego wieku ma doświadczenie w organizacji koncertów zdobyte w rybnickim stowarzyszeniu Słowem w Twarz, które powstało w 2017 roku z myślą o rozwoju młodych ludzi. Stowarzyszenie ma na koncie m.in. przeglądy muzyczne i konkursy artystyczne.

- Zajmowałam się już organizacją letnich koncertów w naszym mieście oraz cyklu występów w lokalnych kościołach. Teraz nasze stowarzyszenie zorganizuje również koncert w ramach WOŚP-u, który rozpocznie się o 15.00 w Kampusie występami zespołu Przygoda i Szkoły Muzycznej Yamaha. Potem wystąpi zespół HRUST, a wieczorem Piotr Tłustochowicz, Nicole Kulesza, Weronika Skalska i Basia Janyga z zespołem - zapowiada Sonia Witek, koordynatorka projektów w stowarzyszeniu Słowem w Twarz. Koncert zakończy pokaz Teatru Ognia Inferis.

Rybniczanka ma też doświadczenie w pracy w lokalnym sztabie WOŚP-u.

- Orkiestrą zajmuję się od siedmiu lat. Najpierw byłam wolontariuszką, potem przez parę lat działałam w sztabie, a teraz koncentruję się na organizacji koncertu. 29 stycznia na ulice Rybnika wyjdzie 250-300 wolontariuszy, którzy pojawią się też w centrach poszczególnych dzielnic, m.in. w rejonie kościołów. To niedziela handlowa, więc z pewnością kwestujących można będzie spotkać również pod marketami - opowiada Sonia.

Już jutro (24 stycznia) kabareciarze Bartosz Gajda I Marcin Zbigniew Wojciech zapraszają na wieczór standapu do Domu Kultury w Niewiadomiu (o 18.00), z którego dochód zostanie przeznaczony na WOŚP. A w dniu finału w niewiadomskim DK odbędzie się koncert z atrakcjami i licytacjami zorganizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Niewiadomiu.

Ciekawie zapowiada się koncert w Niewiadomiu. Mat. prasowe

Na dzień przed 31. finałem na koncert zaprasza z kolei Dom Kultury w Boguszowicach, w którym wystąpią zespoły: Sari Ska Band, Niekazan i Fuzja (28 stycznia o 19.00, wstęp: datek do puszki).

A w niedzielę (29 stycznia) w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Niewiadomiu będzie można zagrać w „Strefie retro gier” czyli w kultowe gry z lat 80. i 90. na komputerach Atari, Commodore, Amiga i PC (organizatorzy będą wdzięczni za datki do puszki). Z kolei w Kamieniu na parkingu przy ulicy Hotelowej odbędzie się samochodowy zlot charytatywny dla WOŚP-u. Planowane są konkursy i licytacja (szczegóły wszystkich WOŚP-owych imprez w Rybniku również w naszym kalendarium).

- Utożsamiam się z ideą Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

29 stycznia będziemy kwestować pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą!”, czyli zespołem objawów wywołanych przez gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. Dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń. Posłużą one wszystkim pacjentom, bez względu na ich wiek.

- Utożsamiam się z ideą Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Moja siostrzenica, która jest wcześniakiem, skorzystała z zakupionego przez nią sprzętu. Sama również jako noworodek miałam badany słuch urządzeniem z serduszkiem WOŚP-u - mówi Sonia Witek.

Dlatego warto grać wspólnie z orkiestrą, do końca świata i o jeden dzień dłużej.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Prezydent Kuczera oprowadzi po starym szpitalu. Licytuj dla WOŚP!
Prezydent Kuczera oprowadzi po starym szpitalu. Licytuj dla WOŚP!

Prezydent Kuczera oprowadzi po starym szpitalu. Licytuj dla WOŚP!

do góry