Rybnik Foto Festival po raz 21!
Pokazywać to, co ważne, piękne, pouczające i świeże. Integrować z dobrą fotografią! – to idea Rybnik Foto Festivalu. O jego 21. odsłonie opowiada Nina Giba, kierowniczka Galerii Sztuki „Rzeczna”, która wspólnie z mężem, cenionym fotografikiem Marcinem Gibą, dyrektorem artystycznym RFF zaprasza do udziału w święcie dobrej fotografii.
21. edycja Rybnik Foto Festivalu rusza dziś 20 września po raz pierwszy w Galerii Sztuki „Rzeczna”. Po mistrzu Niedenthalu pewnie czeka nas kolejna gratka?
To dla nas wielkie szczęście, że oddanie do użytku Galerii Sztuki „Rzeczna” idealnie zbiegło się w czasie z 20-leciem istnienia Rybnik Foto Festivalu. Mamy godne miejsce do prezentacji wartościowych projektów fotograficznych. I możemy zapewnić, że dwie wystawy festiwalowe, które „zajmą miejsce” zdjęć Chrisa Niedenthala, zapowiadają się znakomicie. Pierwsza stanowi wybór kuratorski Łukasza Rusznicy fotografii z lat 1944-1989 z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. To wystawa-pułapka dla naszej zdolności postrzegania rzeczy teoretycznie bezpiecznych. I niczego więcej nie zdradzę, aby mieszkańcy ROW sami mogli odkrywać przesłanie tej intrygującej ekspozycji. Druga wystawa zaproszona przeze mnie i dyrektora artystycznego RFF – Marcina Gibę do przestrzeni Rzecznej to „Fabryka złudzeń” zbudowana z archiwów nieżyjącej fotografki Danuty Rago, według koncepcji kuratorskiej doktorki Weroniki Kobylińskiej, prezeski Fundacji Archeologia Fotografii. Obie te wystawy będą u nas gościć przez 3 miesiące, a przez cały wrzesień wystawy wybrane ze zgłoszeń, których w tym roku spłynęła do nas rekordowa liczba – 104! Jury wybrało „Lubię, gdy jest mrok” Katarzyny Szwarc i „Pragnienie wody” Barta Krężołka. Ponadto 20 września w Rzecznej zobaczymy w sumie 25 autorskich prezentacji fotograficznych w formie slideshow, a w pozostałe 2 dni odbędą się u nas warsztaty dla dzieci oraz oprowadzania po wystawach: kuratorskie i z audiodeskrypcją dla osób ze szczególnymi potrzebami, a także prezentacja projektu „Miejskie legendy” stworzonego przez studentów Katedry Fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi.
Ponownie RFF będzie gościć na Ignacym, gdzie prezentowana jest ciekawa wystawa fotografii poświęcona kobietom w przemyśle. Co jeszcze będziemy mogli tam zobaczyć? Kogo poznamy?
Tradycyjnie wraz z kopalnią Ignacy zaprosimy na żywe spotkania z autorkami i autorami, których doświadczenie zawodowe i historie stojące za kadrami fotograficznymi pozwolą nam poszerzyć horyzonty. Pełna lista nazwisk wraz z opisami sylwetek artystycznych jest dostępna na naszej stronie www.festiwal.rybnik.pl Na Hoymie czekać będzie też strefa sprzętu i publikacji fotograficznych oraz Galeria Otwarta, w której każdy może zawiesić swoje prace już 19 września. Zapraszamy!