Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Rybnickie seniorki prowadzą rozmówki z Ukrainkami

Rybnickie seniorki prowadzą rozmówki z Ukrainkami

29.06.2023 Kultura i rozrywka

- Spotykamy się raz w tygodniu, rozmawiamy, spacerujemy. Robimy też makramy - mówi Natalija z Ukrainy. - Jak się dłużej nie widzimy to już mi do niej tęskno - przyznaje Bronisława, seniorka z Piasków. - Irena opowiada mi o polskich tradycjach i kuchni, dzieli się też ze mną przepisami. Ona jest bardzo pozytywna - dodaje Olha z Charkowa. Bo w tym projekcie najważniejsze są rozmowy i wspólne spotkania.

Siostry Natalija i Olha wraz z Bronisławą, seniorką z Paruszowca-Piasków (z prawej) wzięły udział w wernisażu prac rękodzieła w rybnickiej bibliotece. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Bronisława i Natalija, Irena i Olha oraz osiem innych seniorsko-ukraińskich duetów bierze udział w projekcie „Polska dla początkujących i zaawansowanych - podaj dalej”. Realizuje go rybnicka biblioteka, która jest jedną z 12 instytucji w kraju biorących w nim udział. W połowie czerwca właśnie w bibliotece odbył się wernisaż prac, głównie rękodzieła uczestniczek projektu. Wystawę makram, haftów, szydełkowych serwetek i obrusów można tu oglądać do końca sierpnia.

- Ten obraz jest namalowany, a później wyszywany - tłumaczy Olha, która do Rybnika przyjechała ponad rok temu. Chciałaby wrócić, ale nie ma do czego.

Olha ze swoją pracą. Zdj. (S)

- Jestem szczęśliwa, że spotkałam tu tylko dobrych ludzi. Chcę mówić po polsku i jestem bardzo zadowolona z tych naszych lekcji. Z Ireną spacerujemy po mieście i rozmawiamy - opowiada Olha o polskich rozmówkach. 

Jej siostra Natalija prowadzi takie konwersacje z panią Bronisławą, seniorką z Paruszowca-Piasków.

- W tutejszej bibliotece dowiedziałam się o projekcie, w którym można po prostu rozmawiać z Ukraińcami, by im pomóc w opanowaniu języka polskiego. I los zrządził, że moją rozmówczynią została Natalija - opowiada seniorka z Piasków.

Projektowe duety tworzy na razie 10 par złożonych z seniorów 60+ i obcokrajowców. Póki co są to wyłącznie Ukrainki, a wśród seniorów jest tylko jeden męski „rodzynek”. Duety spotykają się od końca kwietnia, regularnie. I po prostu rozmawiają.

Wernisaż był okazją do kolejnego spotkania, pochwalenia się swoimi pracami, ale też pretekstem do kolejnych polskich rozmówek. Zdj. (S)

- W ogóle nie mówiłam po polsku i takie spotkania bardzo mi pomagają. Może mówić jeszcze tak dobrze nie umiem, ale rozumiem już co inni mówią, prawie wszystko. Dzięki Bronisławie wiem więcej, poza tym ona jest koleżanką nie tylko dla mnie, ale i dla mojej siostry Olhy - opowiada Natalija, która uciekła przed wojną z Charkowa. 

- Wszystko mnie ciekawi - mówi Ukrainka, która myśli o założeniu firmy. Lubi prowadzić artystyczne warsztaty dla dzieci i jest mistrzynią rękodzieła, specjalistką od makramy, haftu i szydełkowania. 
- Nie tylko wspaniale ze sobą współpracujecie, ale też jesteście cudownie utalentowane - mówiła uczestniczkom projektu Aleksandra Klich, dyrektorka biblioteki.

- Dziękuję za zaangażowanie, bo dzięki wam nasza biblioteka żyje i jest prawdziwym miejscem spotkań, również narodów i kultur - dodała.

Uczestnicy projektu spotykają się nie tylko w bibliotece. Grupa była razem również na wycieczce w Rudach.

- Spacerujemy po Rybniku, byłyśmy już na tężni i w muzeum. Jak się dłużej nie widzimy, to już mi do niej tęskno - mówi pani Bronisława. Przyznaje, że początkowo miała wątpliwości.

- Bałam się, że sobie nie poradzę, ale jak poznałam Nataliję, obawy minęły. Dopóki zostanie w Polsce będę się z nią spotykać, nawet jak projekt już się skończy - dodaje.

I zachęca wszystkich seniorów, by się nie bali i zgłaszali do projektu, bo wciąż brakuje osób 60+ chętnych do prowadzenia polskich konwersacji z obcokrajowcami mieszkającymi w naszym mieście.

Wystarczy przyjść do biblioteki i wypełnić ankietę (w Informatorium biblioteki). 

Seniorki konwersują z Ukrainkami

14 zdjęć

Do końca sierpnia w rybnickiej bibliotece można oglądać wystawę rękodzieła uczestniczek projektu „Polska dla początkujących i zaawansowanych - podaj dalej”. Na razie bierze w nim udział 10 par złożonych z seniorów 60+ i obcokrajowców. Głównym założeniem realizowanego przez bibliotekę projektu jest …rozmowa prowadzona wyłącznie po polsku. Wszystko po to, by Ukraińcy opanowali nasz język, poznali nasze miasto, kraj oraz lokalne i polskie tradycje. A kto opowie im o tym lepiej niż rybniccy seniorzy?

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Rybniccy seniorzy rozmawiają z obcokrajowcami
Rybniccy seniorzy rozmawiają z obcokrajowcami

Rybniccy seniorzy rozmawiają z obcokrajowcami

do góry