Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Rybnickie Dni Literatury w zapowiedziach

Rybnickie Dni Literatury w zapowiedziach

30.09.2022 Kultura i rozrywka

Przed nami tegoroczne Rybnickie Dni Literatury, święto literatury i sztuk z nią powiązanych.

Do udziału w imprezach i spotkaniach organizowanych w ramach październikowych Rybnickich Dni Literatury zachęcali, od lewej: Stanisława Adamek, Michał Wojaczek, Julia Wójcik i Marian Wolny
Wczoraj, 29 września w czasie konferencji prasowej, która odbyła się na wolnej jeszcze scenie Teatru Ziemi Rybnickiej, o tym co nas czeka w ramach 53. już edycji RDL opowiedzieli dyrektor TZR Michał Wojaczek, dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Stanisława Adamek, oraz Julia Wójcik kierująca pracą referatu kultury magistrackiego wydziału edukacji i kultury.

Michał Wojaczek i Marek Żyła

Z kolei o swoim udziale w Dniach Literatury opowiedzieli Marek Żyła, prowadzący swój własny teatr lalek i dyrygent Miejskiej Orkiestry Dętej „Rybnik”, tegorocznej laureatki Honorowej Złotej Lampki Górniczej,
Marian Wolny. Ten ostatni zapraszał na koncert jubileuszowy z okazji 75-lecia miejskiej orkiestry, który odbędzie się 9 października. Obok wokalistów stale z nią współpracujących zaśpiewają z nią również zaproszone gwiazdy Kayah i Piotr Cugowski oraz pochodzący z Niedobczyc, skąd orkiestra się wywodzi, Sabina Jeszka i Rafał Kozik.
Ale oprócz muzyki będą też czary, a konkretnie „Alicja w krainie czarów”.

W rybnickiej interpretacji znanej opowieści w krainie czarów pojawi się nie tylko Alicja, ale i badminton. Zdj. Wacław Troszka

To już drugie przedstawienie, które jest efektem koprodukcji TZR i Teatru Lalek Marka Żyły. - To nie jest taka zwykła bajka. To opowieść podana ze świeżym spojrzeniem i według wrażliwości Marka Żyły, który lubi dodać coś od siebie -zapowiadał Michał Wojaczek. Sam reżyser przedstawienia poinformował, że tym czymś dodanym będzie …badminton.
W programie 53. RDL również spektakl „Nikaj” Zbigniewa Rokity (8 października) i gala wręczenia Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” (15.10) z monodramem „Mianujom mie Hanka”. Z kolei w bibliotece zaplanowano cykl imprez i spotkań pod znakiem wątków kryminalnych.
Pełny program 53. Rybnickich Dni Literatury i nie tylko, znajdziecie w naszym kalendarium (https://www.rybnicka.eu/kalendarium/index).
WaT

do góry