Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Rybnickie Dni Literatury również w rybnickiej bibliotece

Rybnickie Dni Literatury również w rybnickiej bibliotece

07.10.2023 Kultura i rozrywka

Jak co roku w trakcie Rybnickich Dni Literatury poznamy laureata Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Tym razem o tytuł najlepszej biografii 2022 roku, statuetkę i nagrodę w wysokości 50 tys. zł, powalczą: Karolina Dzimira-Zarzycka i jej „Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki”, Wojciech Orliński i jego „Kopernik. Rewolucje”, Krzysztof Siwczyk, autor książki „Sygnał w zenicie”, Rusłan Szoszyn z biografią „Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska” i Krzysztof Umiński z książką „Trzy tłumaczki”.

Aleksandra Klich-Siewiorek, dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku. Zdj. Wacław Troszka

Widać, że nagroda Juliusza zmieniła stosunek krytyki literackiej do biografii, jeszcze niedawno postrzeganych jako gatunek troszkę gorszy od powieści, czy esejów, a nawet reportaży - bo, paradoksalnie, bardzo lubiany przez czytelniczki i czytelników. Dziś biografie są uznawane i zauważane w konkursach, a nawet festiwalach. Nas jako prekursorów tego trendu bardzo to cieszy. 

Druga ważna sprawa to fakt, że na naszych oczach gatunek niezwykle się zmienia - pojawiają się biografie społeczności, miast, krajów, nawet... rzek. A nawet jeśli biografowie piszą o postaciach, to wędrują często w stronę reportażu, eseju, nawet z elementami poezji. To nowe poważne zadanie dla jurorów naszego konkursu: zmierzyć się z tymi zmianami, zauważyć je i ocenić.

W tym roku w bibliotece postanowiliśmy podkreślić, że Rybnickie Dni Literatury to nie tylko nagroda, ale wspólna rozmowa o literaturze. Dlatego zaprosiliśmy świetne pisarki i pisarzy, którzy spotkają się z rybniczankami i rybniczanami: Katarzynę Kubisiowską, autorkę bestsellerowej biografii Kory, Michała Olszewskiego i Beatę Dżon-Ozimek, autorów wstrząsającej opowieści o wybitnym ornitologu, który wojnę spędził jako strażnik w Auschwitz, Marcina Kydryńskiego z nową książką o Kubie, Katarzynę Groniec, do tej pory znaną jako utalentowana piosenkarka, a dziś, dzięki jej debiutowi „Kundle” wiemy, że jest również świetną pisarką. Warsztaty kreatywnego pisania dla młodych ludzi poprowadzą: Marta Grzywacz, laureatka Juliusza, Dariusz Kortko, redaktor naczelny katowickiej „Gazety Wyborczej”, literaturoznawczyni Monika Glosowitz, Paya Rzymanek i Ela Janota z podcastu „Już tłumaczę”. 

Będzie również niezwykłe wydarzenie: rozmowie z prof. Zbigniewem Kadłubkiem o patronie nagrody - Juliuszu Rogerze będzie towarzyszyć koncert Chóru im. Juliusza Rogera z Rud. A na koniec wisienka na torcie, czyli monodram o ekolożce, odważnej do szaleństwa Simonie Kossak, pokaże najlepsza dziś autorka monodramów uhonorowana ostatnio nagrodą Zelwerowicza: Agnieszka Przepiórska.

Warsztaty z herstorii poprowadzi uwielbiana przez młodych ludzi dr Katarzyna Szopa, stała gościni naszej biblioteki. Opowiadanie kobiecych historii jest coraz ważniejsze dla wielu ludzi, czego dowodem jest niezwykła popularność naszego konkursu na herstorię. W tym roku nadesłano aż 120 zgłoszeń!

Aleksandra Klich-Siewiorek, dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku.

do góry