Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Rybnicka orkiestra, Kayah i lampka górnicza

Rybnicka orkiestra, Kayah i lampka górnicza

09.10.2022 Kultura i rozrywka

Nie wiemy jeszcze, kto zdobędzie nagrodę literacką „Juliusza”, ale wiemy, że już dziś (9 października) Honorowa Złota Lampka Górnicza trafi do świętującej 75-lecie Miejskiej Orkiestry Dętej „Rybnik”.

Laureatami tej prestiżowej nagrody byli m.in. Lidia Grychtołówna, Czesław Gawlik, Piotr Paleczny, Adam Makowicz czy grupa Carrantuohill.

- Takie wyróżnienie przyznane na lokalnej ziemi cieszy najbardziej. A fakt, że orkiestra znalazła się w gronie tak zacnych laureatów, to dla nas dodatkowy powód do wielkiej satysfakcji - mówi Marian Wolny, dyrygent orkiestry, z którą w roku jubileuszowym związanych jest około 80 muzyków.

Miejska Orkiestra Dęta "Rybnik" i jej dyrygent Marian Wolny. Zdj. Wacław Troszka

Miejską Orkiestrę Dętą „Rybnik” założył w 1947 roku Franciszek Pawelec, a jej dyrygentami byli Paweł Michalski, Maksymilian Szczyra i Herbert Demel. Od 1984 roku zespół prowadzi Marian Wolny, a pomagają mu w tym dyrygenci: Adam Baron i Waldemar Nowakowski, muzycy wywodzący się z orkiestry.

- Rotacja w zespole jest bardzo duża. Próbowałem kiedyś zliczyć, ile osób przewinęło się przez orkiestrę przez te wszystkie lata, ale to niewykonalne. Największą satysfakcję daje nam to, że orkiestra cieszy się uznaniem w środowisku muzycznym, przetrwała transformację ustrojową i gospodarczą i wciąż jest obecna w przestrzeni kulturalnej miasta - mówi Marian Wolny.

Warto dodać, że rybniczanin - na co dzień dyrektor Domu Kultury w Niedobczycach - świętuje w tym roku 40-lecie pracy dyrygenckiej. To on wymyślił i od lat organizuje popularny Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych „Złota Lira”, a MOD „Rybnik” uświetnia też wiele miejskich i plenerowych imprez. Rybniccy muzycy występowali m.in. w Czechach, Austrii, Słowacji, Włoszech, Niemczech czy Francji. Zagrali w Bazylice św. Piotra w Watykanie dla papieża Jana Pawła II, ale kolędowali też z gwiazdami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Kayah, siostrami Steczkowskimi, Michałem Szpakiem, Anną Wyszkoni, Ewą Farną czy Natalią Kukulską.

Kayah wystąpi wspólnie z orkiestrą podczas koncertu w TZR. Zdj. Piotr Porębski

Marian Wolny wspiera również młodych lokalnych twórców, zapraszając ich do współpracy z MOD „Rybnik”.

- 40 lat temu obrałem kierunek pracy charakterystyczny dla amatorskiego ruchu artystycznego - nie zależało mi na tym, by stworzyć drugą filharmonię. Mamy za to zespół, w którym muzycy mogą się rozwijać, a młodzi zyskiwać pierwsze szlify. Orkiestra współpracuje z mażoretkami, ale też z wokalistami, m.in. Sabiną i Mieczysławem Kierpcami, Iwoną Blachą, Mają Czyż, Weroniką Gojny, Joanną Skowyrą czy Oliwią Michalską. A nasze świąteczno-noworoczne koncerty z gwiazdami bardzo spodobały się rybnickiej publiczności - mówi Marian Wolny.

Laureatów tegorocznej lampki będziemy oklaskiwać już dziś (9 października) w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Oprócz wokalistów, z którymi na co dzień występuje MOD „Rybnik”, w koncercie zaśpiewają też Kayah i Piotr Cugowski oraz pochodzący z Niedobczyc Sabina Jeszka i Rafał Kozik.

Podczas dzisiejszego koncertu wystąpi też Piotr Cugowski. Zdj. Michał Pańszczyk

Sabina Horzela-Piskula.

do góry