Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Rybnicka noc muzeów z bebokami

Rybnicka noc muzeów z bebokami

16.05.2024 Kultura i rozrywka

Będzie trochę straszno, trochę śmieszno i „na bogato”, bo po raz pierwszy będziemy mogli spędzić Rybnicką Noc Muzeów (17 maja) równocześnie w czterech miejscach: w ratuszu, Edukatorium „Juliusz”, w dawnej kaplicy św. Juliusza i w kościele ewangelicko-augsburskim, a nawet na jego cmentarzu, bo podobno „strach ma wielkie oczy”. Dzień później na Noc Muzeów po raz pierwszy zaprasza Galeria Sztuki "Rzeczna". 

Materiały promocyjne

Noc wystartuje o 17.00. W ratuszu będą na nas czekać utopce, meluzyny i inne beboki, wystąpi zespół Przygoda, będzie można obejrzeć wystawę plastyczną „Strach ma wielkie oczy”, zamienić się w ducha, wziąć udział w warsztatach cukierniczych i krawieckich, sfotografować się z bebokami oraz skosztować śląskiego kołocza. O 22.00 zagra zespół Corda, a godzinę później wicedyrektor placówki Bogdan Kloch zaprosi na „Niepokojący spacer uliczkami Rybnika”.

Z kolei przed Edukatorium zaparkuje Naukobus, w którym dzieci znajdą odpowiedź na pytanie „Co tak świeci?”. O 18.00 dla młodszych i starszych w Juliuszu przygotowano warsztaty drukowania „Świat 3D - od pomysłu do obiektu”, a godzinę później - pokaz potwornych eksperymentów „Kolory i chemiczne potwory”. Będzie też kino familijne (20.00) i Silent Disco z Mito Tito (22.00 - 04.00), czyli cicha dyskoteka w słuchawkach (bilety od 30 zł).

Silent Disco - jedna z atrakcji Nocy z... Edukatorium. Zdj. UM Rybnika

Od 17.00 w dawnej kaplicy św. Juliusza prezentowane będą prace Władysława Grygnego, a o 21.00 wysłuchamy industrialnego koncertu inspirowanego twórczością tego właśnie malarza i fotografa.

Od 17.00 do 23.00 będzie można zwiedzić pobliski kościół ewangelicki i jego stary cmentarz, o 19.00 w kościele zaplanowano koncert organowo-wokalny, a po jego zakończeniu ruszą dwie wystawy: fotografii i starodruków, m.in. przedwojennych ksiąg metrykalnych. W trakcie tej jedynej takiej nocy w roku wstęp do edukatorium i muzeum kosztować będzie symboliczną złotówkę.

Z kolei w sobotę (18 maja) na Noc Muzeów po raz pierwszy zaprasza Galeria Sztuki "Rzeczna". Będzie można zwiedzać wystawy "Adolf Ryszka. Wspomnienie mistrza" i "Niedenthal" za symboliczną złotówkę. 

Materiały prasowe.

Ponadto w programie działania performatywne w wykonaniu Teatru Na Pół, a od 20.00 oprowadzanie autorskie Chrisa Niedenthala (bilety: 20 zł). 

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Strrrrrraszna noc w rybnickim muzeum
Strrrrrraszna noc w rybnickim muzeum

Strrrrrraszna noc w rybnickim muzeum

do góry