Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Rybnicka młodzież kolęduje małemu

Rybnicka młodzież kolęduje małemu

27.01.2023 Kultura i rozrywka

Jutro (28 stycznia) w Domu Kultury w Niedobczycach odbędzie się finał I Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rybniku, który organizowany jest w ramach młodzieżowego projektu „Zwolnieni z teorii”. Współorganizatorami są DK w Niedobczycach oraz Bazylika, gdzie dziś o 19.00 - inauguracja festiwalu z występem chórzystów.

Oprócz cyklu młodzieżowych koncertów w kościołach i szkołach, zaplanowano też konkurs kolęd i pastorałek. Zdj. Piotr Janik

W ramach festiwalu, który ma popularyzować zwyczaj śpiewania kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych, utalentowana młodzież kolędowała już m.in. w Chwałęcicach podczas koncertu towarzyszącego orszakowi Trzech Króli, ale też w kościele w Chwałowicach oraz w rybnickich szkołach, m.in. w „Urszulankach”.

Teraz przyszła pora na konkurs organizowany w ramach festiwalu. Przesłuchania ruszą jutro o 10.00, a na scenie Domu Kultury w Niedobczycach zaprezentuje się sześć zespołów i duetów oraz 20. solistów w trzech kategoriach wiekowych. Kolędowo-świąteczne występy oceniać będzie jury w składzie: Joanna Glenc, Joanna Spandel i Jarosław Hanik.

Uczestnicy konkursu. Materiały organizatorów

28 stycznia w DK w Niedobczycach zaplanowano także warsztaty dla uczestników festiwalu, a około godziny 17.00 - koncert laureatów i rozdanie nagród.

Pomysłodawcą I Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rybniku jest Tomasz Wójcik, licealista „Powstańców”, który zebrał grupę utalentowanych muzycznie i wokalnie młodych ludzi, głównie z rybnickich i wodzisławskich szkół, by wspólnie kolędować, ale też by zachęcać do tego innych.

Warto dodać, że 1 lutego w Klubie Energetyka Fundacji Elektrowni Rybnik zaplanowano koncert galowy festiwalu (szczegóły w naszym kalendarium).

(S)

do góry