Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Rybnicka lektura na jesienno-zimowe wieczory

Rybnicka lektura na jesienno-zimowe wieczory

26.11.2022 Kultura i rozrywka

Na długie jesienne i zimowe wieczory polecamy nowe książki o Rybniku i nie tylko. Można je kupić w rynkowej księgarni Orbita i w Halo! Rybnik.

Czarny sport, czyste emocje. Historia sportu żużlowego w Rybniku 1932-2022

Praca zbiorowa. Monografię rybnickiego żużla napisało pięciu autorów, a szefem zespołu redakcyjnego był radiowiec Henryk Grzonka. W książce wydanej przez Teatr Ziemi Rybnickiej, liczącej 576 stron, znalazło się 506 w wielu przypadkach unikatowych fotografii oraz 173 skany m.in. programów żużlowych, biletów i przeróżnych pamiątek. Jednym z największych atutów monografii jest jej szata graficzna. Rozdziały poświęcone kolejnym sezonom mają systematyczny, klarowny i przejrzysty układ, a dzięki rocznikom wypisanym na skraju stron czytelnik szybko i łatwo odnajdzie rozdział poświęcony sezonowi, który go interesuje.

Rudy zaczarowane. Praktyczny przewodnik na weekend (i nie tylko). Aleksandra Klich i Robert Siewiorek

Rudy zaczarowane. Praktyczny przewodnik na weekend (i nie tylko)
- Pod względem przyrodniczym, historycznym i kulturowym to niesamowite miejsce - mówi o Rudach Robert Siewiorek. - Kiedy opowiadamy o tym kawałku Śląska, niewielu chce uwierzyć, że on istnieje. Również dlatego postanowiliśmy napisać ten przewodnik - dodaje Aleksandra Klich. W przewodniku znajdziemy przydatne informacje, ciekawostki, anegdoty i legendy o Rudach i ich charakterystycznych miejscach, a wszystko wzbogacone o zdjęcia, rysunki i mapy. Warto wybrać się na wycieczkę do pobliskich Rud, oczywiście z przewodnikiem w ręku.

Dzieje pierwszej publicznej szkoły średniej w Rybniku. Dawid Keller

Dzieje pierwszej publicznej szkoły w Rybniku
- Monografia I LO im. Powstańców Śląskich opowiada historię sięgającą nie tylko do początków szkoły z roku 1922 r., ale do gimnazjum jako takiego, bo to, że kształcenie humanistyczne zawsze stało w tej placówce na wysokim poziomie, ma swoje źródło w początku XIX w. Druga część książki to 100 ilustracji i fotografii, z których część nie była wcześniej publikowana - mówi autor Dawid Keller, historyk i absolwent I LO. Książkę wydaną w ramach „Zeszytów Rybnickich” przez muzeum można też kupić w siedzibie wydawcy (30 zł).

Życie w przedwojennym Rybniku. Część II. Michał Palica

Życie w przedwojennym Rybniku. Część II Michał Palica

Rok temu ukazała się pierwsza część książki, teraz rybniczanin opisuje kolejne dziedziny życia społecznego przedwojennego Rybnika. Zabiera nas na spacer dawnymi rybnickimi ulicami, przytacza dzieje znanych rodzin, odkrywa kulisy powstania osiedli Meksyk czy Maroko. Autor przedstawia też wiele szczegółów z życia rybnickich rzemieślników i pocztowców. - Obraz przedwojennego Rybnika w tej części książki bez wątpienia można określić jako kolaż - podsumowuje autor. Publikacja jest bogato ilustrowana zdjęciami.

Moja babcia gotowała dla Gierka - kulinarna podróż na Śląsk w czasach PRL-U. Aleksander Szojer, przepisy Anna Szojer z rodziną

Moja babcia gotowała dla Gierka
- Sięgamy po to, co modne i polecane przez najlepszych szefów kuchni, a to, co od pokoleń gotowano w naszych domach, odchodzi w zapomnienie. Stąd pomysł, by podzielić się przepisami na dania, które gotowały moje mama i babcia - mówi rybniczanin Aleksander Szojer, pasjonat podróży i dobrego jedzenia, o swojej nowej książce. Znajdziemyw niej 95 sprawdzonych przepisów - od zup i przystawek przez dania główne, po ciasta i desery z domowego archiwum Szojerów. Nie zabraknie też wspomnień o Rybniku, którego już nie ma. (S)

do góry