Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Rybnicka biblioteka w rybnickiej bibliotece

Rybnicka biblioteka w rybnickiej bibliotece

06.06.2024 Kultura i rozrywka

7 czerwca o 17.00 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku odbędzie się wernisaż wystawy „Dobre miejsce. Jak 35 lat temu powstał gmach biblioteki w Rybniku”. Tuż po nim zaplanowano spotkanie autorskie „Biografie ludzi i miast” z Grzegorzem Piątkiem, laureatem Nagrody Literackiej Nike Czytelników 2023.

Odział zbiorów muzycznych w rybnickiej bibliotece. Zdj. Arch. PiMBP

Na wystawie „Dobre miejsce. Jak 35 lat temu powstał gmach biblioteki w Rybniku”, którą przygotował artysta i grafik Lech Pierchała, znajdziemy archiwalne fotografie aktualnej siedziby rybnickiej biblioteki. Część z nich jeszcze nigdy nie była prezentowana szerszej publiczności.

Nowoczesny, pełen światła i przestrzeni gmach rybnickiej biblioteki przy ul. Szafranka w Rybniku, na wzniesieniu nad placem Wolności, oddano do użytku 28 marca 1989 roku. Za koncept biblioteki odpowiedzialna była Elżbieta Soroczan, generalnym wykonawcą było Rybnickie Przedsiębiorstwo Budowlano-Montażowe PEBEROW, a w dniu otwarcia placówce szefowała Halina Opoka, która funkcję dyrektora PiMBP pełniła przez 28 lat.

- Autor projektu, architekt Marian Skałkowski, był wizjonerem. Znał biblioteki skandynawskie i marzyła mu się taka właśnie nowoczesna biblioteka - mówiła nam Kornelia Delowicz, ówczesna wicedyrektorka biblioteki (tutaj jej wspomnienia). 

Makieta rybnickiej biblioteki. Zdj. Arch. PiMBP

Nieżyjący już Marian Skałkowski, jeden z najlepszych polskich modernistycznych architektów XX wieku zaprojektował również budynek Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu, dwa rybnickie kościoły: pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej na Nowinach i św. Jana Sarkandra w Paruszowcu, a także sklepy Domus i Delikatesy w Katowicach. Jest również autorem planów odbudowy Żor i Opola.

Jedna z plansz wystawy. Zdj. (S)

- Rybniczanki i rybniczanie najpierw oglądali jak tuż przy Teatrze Ziemi Rybnickiej wyrastały z błota żelbetonowe zarysy modernistycznego budynku o prawie 4 tys. metrów kwadratowych, a potem przychodzili oglądać imponujący hol, wnętrza wypożyczalni i galerię czy podziwiać z czytelni widok na miasto. Wracają do dziś, na warsztaty, spotkania z pisarkami i pisarzami, żeby poczytać gazety, na wystawy, Rybnickie Dni Literatury, potańcówki dla seniorów i Noc z Andersenem. Starsi, młodsi i najmłodsi. I najważniejsze: przychodzą, żeby wypożyczać książki. Bo biblioteka na Szafranka to centrum rozczytanego Rybnika - podkreśla Aleksandra Klich-Siewiorek, dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Rybniku.

Program:

  • 17.00 - powitanie gości i otwarcie wystawy przez dyrektorkę biblioteki Aleksandrę Klich-Siewiorek
  • 17.20 - słowo wstępne Henryka Mercika, miejskiego konserwatora zabytków, zwiedzanie wystawy i poczęstunek
  • 18.00 - „Biografie ludzi i miast” - spotkanie autorskie z Grzegorzem Piątkiem, laureatem Nagrody Literackiej Nike Czytelników 2023. Rozmowę poprowadzi dr Małgorzata Tkacz-Janik.

 

Opracowanie
rybnicka .eu

Zobacz także

Siedziba rybnickiej biblioteki ma 35 lat
Siedziba rybnickiej biblioteki ma 35 lat

Siedziba rybnickiej biblioteki ma 35 lat

Kornelia Delowicz: 1989 to był naprawdę dobry rok
Kornelia Delowicz: 1989 to był naprawdę dobry rok

Kornelia Delowicz: 1989 to był naprawdę dobry rok

do góry