Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Rusza rybnicki „Pojedynek na Słowa”

Rusza rybnicki „Pojedynek na Słowa”

26.10.2022 Kultura i rozrywka

Dziś (26 października) w samo południe rozpocznie się 18. edycja „Pojedynku na Słowa” - konkursu edukacyjno-artystycznego dla uzdolnionej wokalnie i recytatorsko młodzieży szkół średnich z Rybnika i okolic. Głównym organizatorem imprezy jest Fundacja Elektrowni Rybnik.

Zwycięzcy ostatniej 17. edycji imprezy - drużyna IV LO Kopernika z jurorką Marią Meyer. Zdj. Wacław Troszka

Rywalizować będą szkolne drużyny złożone z uczniów, którzy recytują i śpiewają poezję, ale też z nauczyciela i akompaniatora reprezentującego daną placówkę. Sceniczne prezentacje uczestników oceni jury z branży: Maria Meyer, Grażyna Tabor, Danuta Schlette i Tomasz Owczarek, a każdy „Pojedynek na Słowa” poprzedzi recital profesjonalnego artysty.

Zwycięzcą ostatniej edycji, której finał odbył się w lutym 2020 w Teatrze Ziemi Rybnickiej, było IV LO Kopernika z Chwałowic, a gościem specjalnym był aktor Maciej Zakościelny. Szkolną rywalizację przerwała pandemia.

W finale 17. Pojedynku wystąpił Maciej Zakościelny, a w tegorocznej edycji gościem będzie Maciej Miecznikowski. Zdj. Wacław Troszka

- „Pojedynek na Słowa” od początku miał upowszechniać wśród uczniów szkół średnich poezję śpiewaną i recytowaną, ale przede wszystkim uwrażliwiać młodych ludzi na piękno literatury. Minione osiemnaście lat - chociaż ze względów obiektywnych trochę więcej - pokazuje, że mamy bardzo utalentowaną młodzież, wystarczy tylko te diamenty wyłapać i oszlifować. Warto podkreślić, że wielu pojedynkowych uczestników odniosło znaczące sukcesy i z powodzeniem kontynuuje sceniczną karierę - podkreśla Jadwiga Demczuk-Bronowska, dyrektor artystyczna „Pojedynku na Słowa”.

Inauguracja 18. edycji imprezy odbędzie się dziś (26 października) w samo południe w siedzibie Fundacji Elektrowni Rybnik. Do rywalizacji przystąpią uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego Kopernika oraz Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych. Pojedynek poprzedzi recital „Słowa z (w)dźwiękiem” w wykonaniu laureatki Grand Prix 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA 2021 - Aleksandry Tockiej.

- Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią, ponownie zapraszamy młodzież szkół średnich do rywalizacji na słowa mówione i śpiewane w 18. edycji „Pojedynku na Słowa”. Dzięki takim inicjatywom kształcimy młode pokolenie odbiorców i uczestników kultury, które wchodząc w dorosłość, będzie w pełni świadomym widzem teatralnym, słuchaczem filharmonii, kinomanem czy pasjonatem literatury - mówi Katarzyna Dutkiewicz, prezes zarządu Fundacji Elektrowni Rybnik.

Głównym organizatorem „Pojedynku na Słowa” jest należąca do PGE GiEK Fundacja Elektrowni Rybnik, a współorganizatorem - Teatr Ziemi Rybnickiej.

POJEDYNEK NA SŁOWA -
Eliminacje: Fundacja Elektrowni Rybnik

26 października, godz. 12.00

 • IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Rybniku
 • Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku
 • Recital: „Słowa z (w)dźwiękiem” ALEKSANDRA TOCKA

28 października, godz. 12.00

 • I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku
 • Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku
 • Recital: „Tam gdzie ja” - SARGIS DAVTYAN

3 listopada, godz. 12.00

 • II Liceum Ogólnokształcące im. A. Frycza Modrzewskiego w Rybniku
 • Zespół Szkół Nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach
 • Recital: „Wiek męski - wiek klęski?” KAMIL OLCZYK

4 listopada, godz. 12.00

 • Zespół Szkół Budowlanych w Rybniku
 • I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki w Żorach
 • Recital: „Zaczarowane melodie” RAFAŁ KOZIK

PÓŁFINAŁY: Fundacja Elektrowni Rybnik
1 i 2 grudnia, godz. 12.00
Wystąpią drużyny wyłonione podczas eliminacji.
Recital: „Wiersze (pod)różne” KUBA BLOKESZ

FINAŁ: Teatr Ziemi Rybnickiej
14 grudnia, godz. 12.00
Wystąpią drużyny wyłonione podczas półfinałów.
Recital: „Piosenka jest dobra na wszystko” MACIEJ MIECZNIKOWSKI Trio

Opracowanie: Redakcja

do góry