Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Rusza 8. edycja Górnośląskiej Nagrody Literackiej (..)

Rusza 8. edycja Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

18.01.2023 Kultura i rozrywka

Do 15 marca można zgłaszać książkowe biografie do tegorocznej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Laureatem ostatniej był Artur Domosławski nagrodzony za książkę „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”.

Oprócz nagrody pieniężnej autor najlepszej biografii otrzymuje również okazałą statuetkę. Zdj. Mat.prasowe

Nagroda w wysokości 50 tys. zł przyznawana jest za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim. Książki mogą zgłaszać m.in. wydawnictwa i osoby reprezentujące instytucje kultury. I pierwsze biografie już do Rybnika dotarły, to m.in. „Poli Raksy twarz” Krzysztofa Tomasika, o ikonie polskiego kina lat sześćdziesiątych, która choć zagrała u Wajdy, Hasa i Barei - dla milionów widzów na zawsze pozostała rudowłosą sanitariuszką z czterech pancernych.

Pierwsze książki już do Rybnika dotarły. Zdj. Mat. prasowe

Książki kandydujące do nagrody wraz z kartą zgłoszeniową należy przesłać na adres rybnickiego magistratu (szczegóły: tutaj). Do zgłoszenia należy dołączyć dziesięć egzemplarzy książki - pięć trafi do członków kapituły konkursu, pozostałe do rybnickiej biblioteki.

Na przełomie czerwca i lipca kapituła wskaże pięć biografii, które będą walczyć o nagrodę główną. Zwycięzcę tradycyjnie już poznamy w trakcie jesiennych Rybnickich Dni Literatury.

(S)

do góry