Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Rusza 19. Pojedynek na Słowa

Rusza 19. Pojedynek na Słowa

08.11.2023 Kultura i rozrywka

Pojedynek na Słowa, czyli sceniczne interpretacje poezji mówionej i śpiewanej w wykonaniu młodzieży i nauczycieli szkół średnich z Rybnika, Raciborza i Żor, startuje 9 listopada w siedzibie Fundacji Elektrowni Rybnik, która od lat organizuje tę popularną artystyczno-edukacyjną imprezę.

Najlepsza drużyna ubiegłorocznego Pojedynku na Słowa - I LO "Powstańców". Zdj. Arch. GR/Wacław Troszka

W pierwszym z czterech pojedynków (9 listopada o 12.00) zmierzą się drużyny II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Frycza Modrzewskiego w Rybniku, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu i Zespołu Szkół nr 2 w Żorach, złożone z uczniów, akompaniatorów i nauczycieli. Ich występy ocenią jurorki: Maria Meyer, Grażyna Tabor i Danuta Schlette, a z recitalem „Słowem śpiewane” wystąpi Krzysztof Stępień, ubiegłoroczny zwycięzca Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA 2022.

- Bezkrwawe pojedynki na słowa recytowane i śpiewane są okazją do edukacji w zakresie interpretacji literatury pięknej i wzbogacania kultury języka polskiego. Dzięki bardzo dobrej współpracy z dyrektorami i nauczycielami szkół, pasji i wspaniałej pracy opiekunów artystycznych, każdego roku podczas Pojedynku na Słowa objawiają się wyjątkowe talenty, które później często wybierają drogę edukacji artystycznej, niejednokrotnie zdobywając nagrody na festiwalowych scenach - mówi Jadwiga Demczuk-Bronowska, dyrektor artystyczna Pojedynku na Słowa.

Wśród laureatów są m.in. wokaliści Sabina Jeszka, Piotr Tłustochowicz, Anna Drewniok czy Rafał Kozik.

Pojedynek jest okazją do odkrycia wielu wokalnych i recytatorskich talentów. Zdj. Arch. GR/Wacław Troszka

- Już po raz 19. zaprosiliśmy uczniów i nauczycieli szkół średnich do tej szlachetnej rywalizacji, która oprócz walorów kształcących ma pełnić rolę poznawczą w zakresie poszukiwania i interpretowania repertuaru, jak również integracyjną dla młodzieży z różnych środowisk naszego regionu - mówi Katarzyna Dutkiewicz, prezes Fundacji Elektrowni Rybnik.

Ostatnim zwycięzcą pojedynku było I LO "Powstańców", którego uczniowie w grudniowym finale pokonali licealistów z Frycza. Jak będzie tym razem? Najlepszą drużynę poznamy 15 grudnia.

Materiały prasowe.

Opracowanie
rybnicka .eu

Zobacz także

„Powstańcy” wygrali pojedynek
„Powstańcy” wygrali pojedynek

„Powstańcy” wygrali pojedynek

do góry