Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Requiem Mozarta dla Czesława Freunda

Requiem Mozarta dla Czesława Freunda

06.11.2023 Kultura i rozrywka

W niedzielny wieczór w rybnickiej bazylika św. Antoniego wypełnionej niemal po brzegi przez miłośników muzyki, orkiestra symfoniczna Szkoły Szafranków i Akademicki Chór Politechniki Śląskiej wraz z czwórką śpiewaków wykonały Requiem, czyli mszę żałobną - genialną, wyjątkową i niedokończoną kompozycję Mozarta.

Requiem Mozarta w rybnickiej bazylice wykonała Orkiestra Symfoniczna Szkoły Szafranków wespół z Akademickim Chórem Politechniki Śląskiej i czwórką solistów. Zdj. Wacław Troszka
Koncert zorganizowany w ramach obchodów 90-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków poświęcono pamięci zmarłego przed 10 laty prof. Czesława Freunda, wybitnego chórmistrza, który był absolwentem, a później nauczycielem i Szkoły Szafranków, i Akademii Muzycznej w Katowicach. Przez 10 lat prowadził też chór Politechniki Śląskiej.
Partie solowe zaśpiewali: Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska (sopran), Agata Kobierska (alt), Rafał Majzner (tenor) i Remigiusz Nowak (bas), a dyrygował Adam Mokrus, znakomity skrzypek, który od niedawna występuje w roli dyrygenta. Z batutą w ręku Requiem Mozarta wykonał po raz pierwszy. Chór Politechniki Śląskiej przygotował Tomasz Giedwiłło, następca prof. Czesław Freunda.

Organizatorzy koncertu zorganizowanego w ramach obchodów 90-lecia Szkoły Szafranków zadedykowali go wybitnemu chórmistrzprof. Czesławowi Freundowi. Zdj. Wacław Troszka

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prezydent Rybnika Piotr Kuczera, były proboszcz bazyliki ks. biskup Grzegorz Olszowski i wdowa po profesorze, Hanna Freund.

 

- Mąż na pewno był z nami nie tylko na portrecie, ale na pewno czuwał nad tym koncertem gdzieś tam z góry. Muzyka i chór brzmiały fantastycznie. Requiem Mozarta było jego ulubionym utworem, wielokrotnie nim dyrygował, więc tym bardziej było to dla mnie wyjątkowe, ale też ciężkie przeżycie - powiedziała nam po koncercie wzruszona Hanna Freund.

Publiczność nagrodziła muzyków owacją na stojąco, a ci odwdzięczyli się bisem, wykonując raz jeszcze jedną z części Requiem, zatytułowaną „Lacrimosa” (z łac. łzy).

Requiem Mozarta dla prof. Czesława Freunda

27 zdjęć

5 listopada, w niedzielny wieczór w rybnickiej bazylika św. Antoniego wypełnionej niemal po brzegi przez miłośników muzyki, orkiestra symfoniczna Szkoły Szafranków i Akademicki Chór Politechniki Śląskiej wraz z czwórką śpiewaków wykonały Requiem, czyli mszę żałobną - genialną, wyjątkową i niedokończoną kompozycję Mozarta.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry