Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Powitalna brama w Rybniku podobna do tej sprzed 100 lat

Powitalna brama w Rybniku podobna do tej sprzed 100 lat

15.06.2022 Kultura i rozrywka

Przy rybnickim muzeum stanęła wykonana przez stolarzy z ZGM-u, replika powitalnej bramy, którą sto lat temu, w lipcu 1922 roku, ustawiono u wylotu ulicy Sobieskiego na rynek. Z jednej strony miała napis: „Serdecznie witamy żołnierzy polskich”, z drugiej - „Za wiarę, ojczyznę i wolność!”.

Replika bramy powitalnej stanęła przy rybnickim ratuszu. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Brama była jedną z trzech stojących sto lat temu w naszym mieście, które w ten sposób witało polskich żołnierzy i gości - uczestników uroczystości związanych z oficjalnym przejmowaniem Rybnika i powiatu rybnickiego spod rządów niemieckich w ręce polskie (więcej w materiale Marka Szołtyska Abecadło Rzeczy Śląskich oraz w "Gazecie Rybnickiej" na stronie 22: Trzy bramy w Rybniku).

- Wzorowaliśmy się na zdjęciach udostępnionych nam przez rybnickie muzeum. Na stolarni brama wydawała się ogromna, ale kiedy już stanęła przy ratuszu, okazało się, że nie jest już taka wielka. Zieleń Miejska ozdobiła jej wieże zielonymi girlandami, a napis przygotowali pracownicy Domu Kultury w Chwałowicach - opowiada Remigiusz Michalik z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Przypomnijmy: 3 lipca 1922 roku na rybnickim rynku, przed starym ratuszem, podpisane zostały dwa ważne dokumenty: akt formalnie kończący przejmowanie przyznanej Polsce części Górnego Śląska oraz protokół dotyczący przekazania Rybnika i powiatu rybnickiego władzom polskim.

Brama powitalna ustawiona u wylotu ulicy Sobieskiego. Fotokopia Marek Szołtysek
100 lat później, dokładnie 3 lipca, na rynku odbędą się jubileuszowe uroczystości. O 10.00 delegacje władz miasta i powiatu złożą kwiaty pod tablicą i bramą powitalną, a w bazylice odprawiona zostanie msza w intencji 100. rocznicy włączenia Rybnika do odrodzonej Rzeczypospolitej.
Po południu na rynku czekają nas historyczno-muzyczne atrakcje.
- O 16.00 odbędzie się inscenizacja historyczna grup rekonstrukcyjnych, które odtworzą wydarzenia sprzed 100 lat. Następnie ze spektaklem „Chopin Artysta” wystąpi aktor Dariusz Jakubowski, który w swój program wplecie też śląskie oraz rybnickie akcenty, m.in. wiersz Janiny Podlodowskiej „Ziemia Węgla”. O 18.00 rozpocznie się koncert Piotra Tłustochowicza i Kasi Moś, a całość zakończy Sebastian Riedel & Cree - zdradza Julia Wójcik, zastępca naczelnika wydziału edukacji i kultury.
Brama będzie stała przy muzeum do końca lipca. O historycznych wydarzeniach będą też przypominały reprodukcje fotografii ukazujące bramy triumfalne prezentowane przy Halo! Rybnik oraz wystawa plenerowa poświęcona 200. rocznicy wybudowania rybnickiego ratusza.

Autor: Sabina Horzela-Piskula, fotokopia: Marek Szołtysek.

do góry