Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Piotr Paleczny Honorowym Obywatelem Rybnika! "To miejsce, (..)

Piotr Paleczny Honorowym Obywatelem Rybnika! "To miejsce, okolice kościoła św. Antoniego są dla mnie szczególne"

19.06.2023 Kultura i rozrywka

- To miejsce, okolice bazyliki św. Antoniego są dla mnie szczególne. Otóż ja wychowałem się mieszkając na Orzeszkowej 1, dokładnie 100 - 200 metrów od kościoła. Po drugiej stronie dokładnie w tej samej odległości wychowywała się Lidia Grychtołówna. Są jakieś związki między Honorowymi Obywatelami Miasta Rybnika, a tym budynkiem, miejscem urodzenia mojego syna. Czuję się tu jak u siebie w domu. Jestem rybniczaninem i pozostanę rybniczaninem, państwu dziękuję, że mogę być rybniczaninem, od dziś honorowym - mówił prof. Piotr Paleczny, jeden z najwybitniejszych polskich pianistów, odbierając dziś tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rybnika.

Prof. Piotr Paleczny Honorowym Obywatelem Miasta Rybnika. Zdj. W.Troszka

Dziś, 19 czerwca w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku odbyła się uroczystość wręczenia prof. Piotrowi Palecznemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rybnika.

- Piotr Paleczny należy do grona najwybitniejszych polskich pianistów. Urodzony 10 maja 1946 r. w Rybniku, jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku w klasie prof. Karola Szafranka. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie w klasie prof. Jana Ekierta. Wpływ na ukształtowanie jego osobowości artystycznej wywarli także Artur Rubinstein i Witold Lutosławski. Jest laureatem pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych: w Sofii, Monachium, Warszawie, Pleven i Bordeaux - czytał Wojciech Kiljańczyk, przewodniczący Rady Miasta Rybnika, uzasadnienie uchwały o nadaniu honorowego obywatelstwa Palecznemu, przyjętej przez radę jednogłośnie 22 września 2022 roku.

Kiljańczyk przypomniał, że tytuł ten jest wyrazem najwyższego wyróżnienia dla zasług i wybitnych osiągnięć laureata, dodając że od 1998 roku został on nadany 8 krotnie - ostatnio tytuł otrzymała także wybitna pianistka Lidia Grychtołówna.

Prezydent Kuczera wręczył pianiście tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rybnika. Zdj. W.Troszka

- Z wielką radością w dniu dzisiejszym wręczam tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rybnika ale też proszę pamiętać, że zawsze pan nim był. Od urodzenia. Stawiał pan pierwsze kroki w tym mieście - I Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Muzyczna… Jest wielkim symbolem, że uroczystość odbywa się właśnie w tym miejscu, które przypomina nam starą szkołę muzyczną - jest pan znakomitym łącznikiem tejże pięknej historii - mówił Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

- Jest z nami sztandar miasta i łańcuch prezydencki - symbolizuje naszą wspólnotę samorządową. 27 ogniw tego łańcucha, to 27 dzielnic. Sztandar to symbol wszystkich mieszkańców naszego miasta. Nie jest przypadkiem, że ta uchwała została podjęta we wrześniu zeszłego roku i długo czekała na realizację. Pan profesor swoim życiem i zabieganiem pokazuje, że cały czas głosi chwałę Rybnika i chwałę muzyki. Za to dziękuję. Dziś kończymy obchody naszego miasta. To doskonałe zakończenie świętowania - mówił Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Prof. Piotr Paleczny wpisał się do wielkiej księgi. Zdj. W.Troszka

Wzruszenia nie krył wybitny pianista prof. Piotr Paleczny.

Prof. Piotr Paleczny dziękując radzie, prezydentowi i dyrektorce szkoły muzycznej wspomniał też o swoim profesorze Karolu Szafranku, który "jest chyba najważniejszym winowajcą tego wydarzenia".

- Serdecznie Wam wszystkim, Państwu i moim studentom, którzy są w tej chwili pedagogami w tej mojej szkole muzycznej, dziękuję. To jest największa satysfakcja dla pedagoga, jeśli jego uczniowie są aktywni i ten sztandar niosą jeszcze dalej. Jestem zdania, że należy patrzeć przede wszystkim w przyszłość, i jestem przekonany, że jeszcze wiele lat będę mógł chwalić Rybnik pod każdym względem - mówił Piotr Paleczny.

- Jeden jest chyba problem. Z doświadczenia wiem, że honorowi obywatele miast mają przywilej korzystania za darmo z komunikacji miejskiej. Tak korzystam z komunikacji w Bydgoszczy, której jestem honorowym obywatelem. Ale w Rybniku jeszcze wszystko przed nami. Patrzymy w przyszłość i wierzę, że ulicą Kościuszki pojedzie kiedyś ten tramwaj i jakoś bliżej będę miał do szkoły muzycznej - żartował Piotr Paleczny.

Dyrektor szkoły muzycznej Romana Kuczera dziękowała pianiście za okazywane wsparcie. Zdj. Wacław Troszka

- Jest coś w moim życiu, co wiąże mnie z Rybnikiem i szkołą muzyczną, coś głębszego niż same studencie czy pedagogiczne związki. W murach tego budynku urodził się mój syn. Kiedyś tu był szpital, teraz jest wielka, znakomita szkoła muzyczna - mówił Paleczny.

- Jestem dumny z tego, że Rybnik dołączył do grona paru miast nie tylko w Polsce, w których jestem honorowym obywatelem. Trochę przez te 50 lat mojej działalności artystycznej przeżyłem, i sporo rzeczy się stało - mówił Paleczny.

Przyznał, że jest dumny także z tego, że wychował laureatów konkursu chopinowskiego.

- Jestem dumny z tego, że jestem jednym z ogniw łańcucha, który jest jedynym tego typu przypadkiem w historii konkursu chopinowskiego - mój profesor Jan Ekiert był laureatem konkursu chopinowskiego. Wykształcił mnie - laureata konkursu chopinowskiego, a ja wykształciłem dwójkę laureatów konkursu chopinowskiego i to jest jedyny przypadek takiej łączności: - profesor - student - laureat. Takiej historii nie było dotąd w historii tego konkursu  - mówił Paleczny.

- Jestem rybniczaninem i pozostanę rybniczaninem, państwu dziękuję, że mogę być rybniczaninem, od dziś honorowym - dodał na koniec.

W uroczystości wzięli udział prezydenci Rybnika. Zdj. W.Troszka

Piotr Paleczny został dziewiątym Honorowym Obywatelem Miasta Rybnika. Wcześniej tytułami tymi wyróżnieni zostali: Lidia Grychtołówna - znakomita pianistka i pedagog, Adam Makowicz - wybitny pianista jazzowy, Jacques Beaulieu z partnerskiego miasta Mazamet, premier - prof. Jerzy Buzek, kompozytor Henryk Mikołaj Górecki, arcybiskup Damian Zimoń, dr Józef Musioł oraz Mieczysław Brzost.

Romana Kuczera, dyrektor szkoły muzycznej w Rybniku dziękowała nowemu Honorowemu Obywatelowi Miasta Rybnika za okazywaną pomoc.

- Wieloletnia wspaniała działalność artystyczna i pedagogiczna pana profesora Piotra Palecznego i ogromne znaczenie dla polskiej i światowej kultury napawa całe środowisko dumą, każe chylić czoła przed człowiekiem, dla którego miłość dla muzyki, poszukiwanie najwyższych wartości i umiłowanie tradycji ziemi ojczystej stało się nie tylko życiowym mottem, ale drogowskazem dla osób, które miały zaszczyt podjąć współpracę z panem profesorem. Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rybnika jest formą wyrażenia najwyższego szacunku i uznania całego środowiska dla wspaniałych osiągnięć, ale najserdeczniejszym podziękowaniem za okazywaną niezłomną wiernośc wobec miasta, w którym wszystko się zaczęło - mówiła Romana Kuczera.

Piotr Paleczny Honorowym Obywatelem Rybnika

28 zdjęć

19 czerwca w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku odbyła się uroczystość wręczenia prof. Piotrowi Palecznemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rybnika.

Redaktor Naczelny
Aleksander Król

Zobacz także

W rozmuzykowanym Rybniku
W rozmuzykowanym Rybniku

W rozmuzykowanym Rybniku

Lidia Grychtołówna zabrała nas do dzieciństwa w międzywojennym Rybniku. Recital 95-letniej, najstarszej pianistki w Europie
Lidia Grychtołówna zabrała nas do dzieciństwa w międzywojennym Rybniku. Recital 95-letniej, najstarszej pianistki w Europie

Lidia Grychtołówna zabrała nas do dzieciństwa w międzywojennym Rybniku. Recital 95-letniej, najstarszej pianistki w Europie

do góry