Pierwsze koty za płoty, czyli rybniccy ósmoklasiści po języku polskim
Tydzień po maturzystach do swojego pierwszego ważnego egzaminu w życiu przystąpili ósmoklasiści. Sprawdza on ich wiedzę z trzech przedmiotów: języka polskiego, który absolwenci podstawówek napisali dziś oraz matematyki (12 maja) i języka obcego (13 maja) – w zdecydowanej większości to język angielski.
.jpg?1778501409029)
– Stres był, ale największy przed wejściem do sali – mówili absolwenci SP nr 9 Natalia Gunia, Emilia Spyra oraz Tymoteusz Hlubek tuż po egzaminie z języka polskiego. Uczniowie nie kryli zaskoczenia fragmentem utworu „Przyjaciel Automateusza” Stanisława Lema, który był głównym tekstem części testowej i sprawdzał umiejętność czytania ze zrozumieniem. W innych zadaniach pojawił się m.in. „Mały Książę” i tekst Stephena Hawkinga, a w drugiej części egzaminu ósmoklasiści musieli napisać opowiadanie o przygodzie z bohaterem jednej z lektur, w którym istotną rolę odgrywa przedmiot o niezwykłych właściwościach lub przemówienie do rówieśników na temat kształtowania własnej przyszłości.

W całym Rybniku do egzaminu ósmoklasisty powinno przystąpić 1340 uczniów z 37 placówek, a w 34 szkołach podstawowych prowadzonych przez miasto, w których taki egzamin będzie przeprowadzany, ma ich być 1247.
Wyniki absolwenci podstawówek poznają 3 lipca.
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy – trzeba do niego przystąpić, aby otrzymać świadectwo, i choć nie można go nie zdać, jego wynik odgrywa rolę podczas rekrutacji do wybranej szkoły ponadpodstawowej.
Zobacz także
Rybnicka SP nr 9: Włączamy myślenie dziś, by lepiej nam się żyło jutro!
Absolwenci rybnickich podstawówek mają powody do radości