Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Odświeżony Ryjek na boczku

Odświeżony Ryjek na boczku

18.11.2022 Kultura i rozrywka

Za nami pierwszy wieczór Ryjka, czyli 26. Rybnickiej Jesieni Kabaretowej, w nowej odsłonie.


Poznajcie mojego tatę, czyli ciąg dalszy przygód pary mieszanej - Sztefy i Brajana. Zdj. Wacław TroszkaPrzez ostatnie lata kabaretowy festiwal otwierał konkurs stendaperów One Ryj Show, który w tym roku zastąpił Ryjkowy Konkurs Na Boczku z udziałem kabaretów, które mają szansę stać się przyszłością polskiej sceny kabaretowej.

- W pandemii z chłopami w domu siedziały; mogły rodzić dzieci ale pewnie chlały. Stare przysłowie się za tym kryje - Gdzie diabeł nie może tam baba wypije - zaśpiewało w Klubie Energetyka czterech mężczyzn tworzących kabaret Trzecia Strona Medalu, który głosami publiczności zwyciężył w pierwszym, nowym ryjkowym konkursie.

Grupa zawiązała się w Przemyślu, ale dzisiaj jest związana Krakowem.

Nowy dyrektor artystyczny Ryjka Łukasz Żak Zaczek (pierwszy z lewej) i zwycięzcy Konkursu Na Boczku kabaret Trzecia Strona Medalu. Zdj. Wacław Troszka

Do aktualnych problemów społecznych odniosły się w swoich programach i inne startujące w konkursie formacje m.in. dziewczęcy kabaret A jak?
Łonaczyli po śląsku

Richtig Śląski Wieczór

Drugą część wieczoru, a właściwie Richtig śląskiego wieczoru, wypełniły skecze trzech pokoleń śląskich kabareciarzy, ale nie tylko, bo na początek w skeczu formacji Zdolni i Skromni, która przed rokiem wygrała konkurs główny, poznaliśmy dalsze losy Brajana i Sztefy z Piekar, pary mieszanej, która skradła serca publiczności na ubiegłorocznym Ryjku. Poznaliśmy również jej ojca, który okazał się niezłym ziółkiem, a w którego postać wcielił się Krzysztof Hanke.

W śląskiej części wieczoru wystąpił też kabaret Rak, Joanna Bartel, Łowcy.B, Mariusz Kałamaga, kabaret Grzegorza Poloczka oraz rybnicki Kabaret Młodych Panów, który zaprosił publiczność do fest śląskiego Hogwartu, czyli szkoły magików, rodem z sagi o Harrym Poterze.

Trudno było nie zauważyć, że obie czwartkowe części ryjkowego programu publiczności bardzo się podobały.

Kabaret Młodych Panów zaprosił hanysów i mugoli do śląskiego Hogwartu. Zdj. Wacław Troszka
Dzisiaj o godz. 17.30 w Klubie Energetyka Fundacji Elektrowni Rybnik pierwsza część konkursu głównego z udziałem okazjonalnych formacji kabaretowych.
Wacław Troszka

Pierwszy dzień odświeżonego Ryjka '22

20 zdjęć

Za nami pierwszy wieczór Ryjka, czyli 26. Rybnickiej Jesieni Kabaretowej, ale w nowej odsłonie. Przez ostatnie lata kabaretowy festiwal otwierał konkurs stendaperów One Ryj Show, który w tym roku zastąpił Ryjkowy Konkurs Na Boczku z udziałem kabaretów, do których może należeć przyszłość polskiej sceny kabaretowej. Druga część wieczoru była „richtig ślonska”, bo wystąpili w niej kabareciarze ze Śląska.

 Jeszcze jedna ryjkowa galeria z pierwszego dnia:

Ryjkowy Konkurs na Boczku i Richtig Śląski Wieczór

50 zdjęć

Wystartowała 26. Rybnicka Jesień Kabaretowa w nowej odsłonie. W czwartek 17 listopada w Klubie Energetyka odbył się Ryjkowy Konkurs na Boczu oraz Richtig Śląski Wiweczór. Laureatem czwartkowego Ryjkowego Konkursu na Boczku został Kabaret Trzecia Strona Medalu. 

do góry