Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/"Nocna płyta" Nocnej Orkiestry

"Nocna płyta" Nocnej Orkiestry

20.12.2023 Kultura i rozrywka

Wyjątkowa pod wieloma względami Nocna Orkiestra Eksperymentalna stworzona w ubiegłym roku przez rybniczanina Piotra Kotasa, cenionego kompozytora, ale też pianistę i dyrygenta wydała swoją debiutancką „Nocną płytę”. Znalazło się na niej osiem kompozycji; w sumie 43 minuty muzyki.

Piotr Kotas nie kryje radości z wydania debiutanckiej płyty stworzonej przez sibie Nocnej Orkiestry Eksperymentalnej. Zdj. Wacław Troszka
Piotr Kotas będący też członkiem zespołu Chwila Nieuwagi, jest autorem muzyki m.in. do spektaklu „Drach” Teatru Śląskiego w Katowicach, będącego teatralną adaptacją książki Szczepana Twardocha oraz Symfonii miejskiej „Antoni - światło zagubionych”, do której słowa napisał Andrzej Czech lider Chwili Nieuwagi. Jego Nocną Orkiestrę Eksperymentalną tworzy 23 młodych wszechstronnie wykształconych, profesjonalnych muzyków z całego śląska, głównie jednak z Rybnika.
Jak informuje Piotr Kotas, NOE wykonuje muzykę energiczną w zaskakującym i trudnym do zaszufladkowania stylu z pogranicza jazzu, muzyki improwizowanej, elektro oraz współczesnej muzyki klasycznej. To generalnie płyta instrumentalna, ale pojawiają się na niej również wokalizy i słowo mówione. Płytę nagrano w studiu nagrań Radia Katowice.

- Zapewniam, że album zaciekawi, rozbawi, a być może nawet wprawi w konsternację, ale przede wszystkim zarazi słuchacza nową energią - mówi Piotr Kotas, kompozytor wszystkich znajdujących się na krążku utworów. I jak dodaje, słuchając NOE można usłyszeć wiele niekonwencjonalnych i eksperymentalnych zabiegów muzycznych.

Powstałą w 2022 roku Nocną Orkiestrę Eksperymentalną tworzy 23 młodych, utalentowanych i dobrze wykształconych muzyków, którzy w czasie koncertów nie tylko świetnie grają, ale też dobrze się bawią. Zdj. Archiwum NOE„Nocna płyta” jest już dostępna na popularnych internetowych platformach streamingowych. Natomiast płytę CD można nabyć w rynkowej księgarni Orbita Jana Grzonki i w punkcie informacji miejskiej Halo! Rybnik przy ul. Sobieskiego. Kosztuje 50 zł, co jak wyliczają jej autorzy, daje jedynie 1,15 zł za minutę muzyki. Obiecują też, że każdą zasłuchaną na śmierć płytę za darmo wymienią słuchaczom na nową. Płyta ma intrygującą okładkę i zawiera również obszerną książeczkę, na kartach której „artyści prowokują słuchaczy błyskotliwym słowem”. Płytę, również w wersji vinylowej, można też zamówić za pośrednictwem strony internetowej www.nocnaorkiestra.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 664 764 987.

W wydaniu "Nocnej płyty" pomogło finansowo miasto, nic więc dziwnego, że jeden z pierwszych jej egzemplarzy Piotr Kotas wręczył prezydentowi Rybnika Piotrowi Kuczerze. Zdj. WacŁaw Troszka

"Nocna Płyta" powstała przy wsparciu Miasta Rybnika, a sponsorem strategicznym wydawnictwa jest rybnicka firma ALAN Systems z Rybnika.

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry