Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Noc muzeów i …Edukatorium

Noc muzeów i …Edukatorium

20.05.2023 Kultura i rozrywka

Za nami doroczna Noc Muzeów. Tym razem rybniczanie i nie tylko wieczorową porą mogli odwiedzić dwie placówki - mieszczące się w ratuszu miejskie muzeum i działające od niedawna w dawnym miejskim szpitalu Edukatorium Juliusz.

Muzyczną gwiazdą rybnickiej Nocy Muzeów była bydgoska Orkiestra na Dużym Rowerze. Zdj. Wacław Troszka
I tu, i tu można było nie tylko zobaczyć dostępne na co dzień stałe ekspozycje, ale też skorzystać z dodatkowych atrakcji, a tych nie brakowało. W muzeum m.in. blogerka i dziennikarka kulinarna Natalia Aurora Ignacek przedstawiła własną historię czekolady, a mistrzyni perfumiarstwa Monika Opieka wprowadziła przybyłych w świat zapachów i wonności. Jedną z atrakcji była też interaktywna wystawa „Świat Zmysłów” przygotowana przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

W muzeum odbyło się m.in. spotkanie z mistrzynią perfumiarstwa. Zdj. Wacław Troszka

Odbyły się też warsztaty fotograficzne i cukiernicze oraz przeróżne degustacje, a na zakończenie, najbardziej wytrwałym nocnym markom wicedyrektor Muzeum w Rybniku dr Bogdan Kloch opowiedział o historii Rybnika.

Monodram w piwnicach Juliusza, czyli Agnieszka Judycka w roli francuskiej rzeźbiarki Camille Cloudel. Zdj. Wacław Troszka
W Edukatorium Juliusz odbyło się m.in. interesujące spotkanie z psychologiem, psychiatrą i seksuologiem prof. Markiem Krzystankiem, który w zajmujący sposób opowiedział o różnych aspektach depresji i jej związkach ze sztuką. Miłośnicy sztuki teatralnej mogli zobaczyć w jednej z piwnicznych sal dawnego szpitala i w bardzo kameralnym gronie premierowy monodram filmowej i teatralnej aktorki Agnieszki Judyckiej „Posągowa”, opowiadający historię Camille Claudel, wyjątkowej francuskiej rzeźbiarki żyjącej na przełomie XIX i XX wieku. Sztukę wyreżyserował obecny też w Juliuszu Sławomir Szczurek.
Zapewne w ramach optymalizacji kosztów do tzw. oprawy muzycznej zaangażowano mobilny zespół z Bydgoszczy. Orkiestra na Dużym Rowerze kursowała na swoim sześcioosobowym jednośladzie między obiema placówkami.

Orkiestra na Dużym Rowerze pod murami Juliusza wystąpiła z koncertem ...stacjonarnym. Zdj. Wacław Troszka

Jak powiedział nam kierownik muzyczny grupy grającej miły dla ucha „popfolk” Maciej Drapiński, pomysł na pedałujący zespół zrodził się w okresie niedawnej pandemii, gdy koncertowanie w pomieszczeniach zamkniętych było niemożliwe. Inspiracją była też chęć połączenia ekologii i kultury, świeżego powietrza i muzyki. Krótko przed godziną 23 bydgoska orkiestra rowerowa rozpoczęła swój plenerowy koncert pod murami Juliusza.

Noc Muzeów w miejskim muzeum i w Edukatorium Juliusz

22 zdjęcia

Za nami doroczna Noc Muzeów. Tym razem rybniczanie i nie tylko wieczorową porą mogli odwiedzić dwie placówki - mieszczące się w ratuszu miejskie muzeum i działające od niedawna w dawnym miejskim szpitalu Edukatorium Juliusz. I tu, i tu można było nie tylko zobaczyć dostępne na co dzień stałe ekspozycje, ale też skorzystać z dodatkowych atrakcji, a tych nie brakowało.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry