Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Noc Muzeów w Rybniku. Co nas czeka w Edukatorium i ratuszu?

Noc Muzeów w Rybniku. Co nas czeka w Edukatorium i ratuszu?

19.05.2023 Kultura i rozrywka

Po raz pierwszy w historii Rybnicka Noc Muzeów odbywać się będzie równocześnie w dwóch obiektach - tradycyjnie w budynku Starego Ratusza oraz w Edukatorium Juliusz. Noc pełna atrakcji już dziś (19 maja).

Rybnicka Noc Muzeów poświęcona będzie zmysłom. Od 17.00 pojawi się Orkiestra na Dużym Rowerze, która późną nocą zagra koncert finałowy przy budynku Edukatorium Juliusz. W Ratuszu podczas spotkania „Od gorzkiej wody do słodkiej tabliczki, czyli historia czekolady w jednej kostce” - Natalia Ignacek, blogerka i dziennikarka kulinarna, nie tylko opowie, ale też zachęci do degustacji tego lubianego przez większość przysmaku.

- Kolejnym zmysłem, który poruszymy będzie zmysł węchu, ponieważ wyruszymy w „Perfumowaną podróż” z mistrzynią perfumiarstwa Moniką Opieką. Natomiast nocne Jam Session muzyków South Silesian Brass Band z pewnością pozostawi niezapomniane doznania - przekonują pracownicy muzeum.

Orkiestra na Dużym Rowerze

W zabytkowych przestrzeniach Edukatorium (dawnego Szpitala Juliusza) spotkanie z prof. Markiem Krzystankiem, psychologiem i psychiatrą (spotkanie „Ze sztuki w depresję, z depresji do sztuki życia”). Najmłodsi uczestnicy nocy na pewno chętnie wejdą do tajemniczego Naukobusa z Uniwersytetu Rozwoju z Chorzowa, by poznać Zmysły w ciemności oraz wezmą udział w pokazie Tajemniczy świat zmysłów.

- Po raz pierwszy chcemy również zaprosić do Juliuszowych podziemi, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających, gdzie odbędzie się premiera przedstawienia pt. „Posągowa”. Niezwykły talent, wielkie uczucie i tragiczny finał - tak można podsumować treść przedstawienia. W roli głównej jako Camille Claudel wystąpi Agnieszka Judycka - aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, w monodramie o przejmującej historii francuskiej rzeźbiarki - zapraszają pracownicy Edukatorium.

Twórcy przedstawienia zaproszą widzów do muzealnych podziemi próbując odtworzyć, w tych niecodziennych i niedostępnych zazwyczaj przestrzeniach, wierną rzeczywistość ostatnich lat życia Claudel, które spędziła w nędznej suterenie i szpitalu psychiatrycznym (liczba miejsc ograniczona, cena biletu 25 zł).Posągowa. W roli głównej jako Camille Claudel wystąpi Agnieszka Judycka

Podczas Rybnickiej Nocy Muzeów zaplanowano również wiele imprez towarzyszących: spotkania z fizjoterapeutką, gry i zabawy, warsztaty i degustacje kulinarne. Podczas Nocy wszystkie wystawy w Ratuszu oraz w Edukatorium Juliusz - są dostępne dla zwiedzających za 1,00 zł. Po wystawie czasowej „Świat zmysłów” w Ratuszu oprowadzanie zaproponuje Anna Grabowska-Rogus - kuratorka wystawy. W ramach Rybnickiej Nocy Muzeów swoje podwoje udostępni również Kaplica przy Juliuszu, gdzie będzie miał miejsce wieczór poetycki „Poezją otuleni”.

Muzeum
STARY RATUSZ, wstęp 1 zł
17.45 - Orkiestra na Dużym Rowerze - koncertuje
18.30 - Świat zmysłów - oprowadzanie kuratorskie - Anna Maria Grabowska-Rogus
19.00 - Historia czekolady wg Natalii Aurory Ignacek - blogerki i dziennikarki kulinarnej
20.00 - Perfumowana podróż - spotkanie z mistrzynią perfumiarstwa Moniką Opieką
22.00 - Jam session z muzykami South Silesian Brass Band
23.45 - Zmysłowa opowieść o Rybniku Nocą - Bogdan Kloch
Dodatkowo w programie:
spotkania z fizjoterapeutką, zmyślne gry i zabawy z niespodziankami, foto-warsztaty, degustacje kulinarne, manufaktura słodyczy BOMBON

Edukatorium Juliusz
wstęp 1 zł
7.00 - Orkiestra na dużym rowerze (szukaj między Rynkiem, a Edukatorium Juliusz)
17.00 - Ze sztuki w depresję, z depresji do sztuki życia - spotkanie z prof. Markiem Krzystankiem - psychologiem, psychiatrą, seksuologiem
18.00-21.00 - Zmysły w ciemności - Naukobus Uniwersytetu Rozwoju z Chorzowa
19.00-19.50 - Tajemniczy świat zmysłów - pokaz dla dzieci
20.00 - PREMIERA JULIUSZA - przestawienie teatralne pt. POSĄGOWA w wykonaniu Agnieszki Judyckiej, reż. Sławomir Szczurek (wstęp 25 zł)
21.00 - Rozmowa nocą o sztuce, spektaklu i nie tylko - Marek Krzystanek, Sławomir Szczurek, prowadzenie - Wojciech Dominiak
22.00 - POSĄGOWA - drugie rozdanie
23.00-23.45 - Orkiestra na dużym rowerze - koncertuje
Dodatkowo w programie:
18.00 - wieczór poetycki POEZJĄ OTULENI w kaplicy przy Juliuszu - szczegóły na plakatach,
17.00 - Fundacja DKMS - zostań dawcą szpiku

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry