Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/"Nikaj" i "Mjanujom mie Hanka" podczas Rybnickich Dni (..)

"Nikaj" i "Mjanujom mie Hanka" podczas Rybnickich Dni Literatury

08.10.2022 Kultura i rozrywka

W Tetrze Ziemi Rybnickiej w ramach 53. Rybnickich Dni Literatury będzie można obejrzeć dwa intrygujące spektakle. Pierwszy już dziś (8 października).

"Nikaj". Zdj. Maciej Stobierski- „Nikaj” to znakomity spektakl autorstwa laureata Nike Zbigniewa Rokity, opisujący z przymrużeniem oka pewne śląsko-zagłębiowskie stereotypy. Wyreżyserował go Robert Talarczyk, a grają aktorzy Teatru Zagłębia i Teatru Śląskiego - opowiada Michał Wojaczek, dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej.

Kolejny spektakl - „Mjanujom mie Hanka”, publiczność obejrzy 15 października podczas gali wręczenia Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”; nieprzypadkowo.

- Monodram w języku śląskim z doskonałą Grażyną Bułką powstał na podstawie tekstu Alojzego Lyski „Jak Niobe... Opowieść górnośląska”. Warto przypomnieć, że w 2017 roku książka ta była w gronie pięciu finalistów II edycji nagrody „Juliusz” - mówi dyrektor Wojaczek, który zaprasza też do biblioteki (17 października) na promocję książki „Czarny sport - czyste emocje. Historia sportu żużlowego w Rybniku. 1932-2022”.

Spektakl "Mjanujom mie Hanka" kilka lat temu prezentowano w Domu Kultury w Boguszowicach. Zdj. Wacław Troszka

Z pewnością kibice nie opuszczą też spotkania z legendarnym trenerem Antonim Piechniczkiem, a miłośnicy poezji - z poetką Ewą Lipską, której wiersze z muzyką Leszka „HeFi” Wiśniowskiego usłyszymy w programie „Awaria świata” (13 października).

- Od kilku lat w ramach RDL prezentujemy wystawy prac rybniczan bądź twórców wywodzących się z Rybnika. Tym razem są to fotografie Henryka Tkocza, które można oglądać w TZR do końca miesiąca - mówi Michał Wojaczek. I zaprasza też na koncert Grażyny Łobaszewskiej, której na scenie towarzyszyć będą raper O.S.T.R, Stanisław Sojka i Adam Nowak (19 października).

Jedna z prac cenionego fotografika rodem z Rybnika - Henryka Tkocza

Szczegółowy program 53. Rybnickich Dni Literatury w naszym kalendarium

(S)

Zobacz także

Grażyna Bułka: - Śląsk to miejsce święte
Grażyna Bułka: - Śląsk to miejsce święte

Grażyna Bułka: - Śląsk to miejsce święte

do góry