Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Muzyczno-historyczny weekend z unią w tle

Muzyczno-historyczny weekend z unią w tle

12.05.2023 Kultura i rozrywka

Zabytkowa Kopalnia „Ignacy” w Niewiadomiu, wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, zaprasza jutro i w niedzielę (13-14 maja) na Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Dowiemy się, co dawniej robiono po fajrancie i posłuchamy koncertu w wykonaniu rybnickiej szkoły muzycznej Szafranków. A to tylko część atrakcji.

Weekend europejski na Ignacym. Zdj. Kopalnia Ignacy

Bilet za pół ceny, gra terenowa, europejska iluminacja wieży widokowej, wystawa industrialnych litografii oraz uroczysty koncert europejski z Beethovenem i Knipplem w tle to atrakcje, które przygotowała Zabytkowa Kopalnia "Ignacy" w związku z obchodami 10. edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich (szczegóły tutaj).

Sobota (13 maja)

12.00-18.00 - Gra terenowa: Po fajrancie - czyli co tu robić po robocie?

Tematem przewodnim gry są tradycyjne rozrywki i zabawy, których korzenie sięgają początków XX w. i były powszechne w osadach górniczych, osiedlach robotniczych, a także na terenach wiejskich Górnego Śląska. Prowadzący grę wystąpią w kostiumach historycznych, a na uczestników czekać będą najróżniejsze zadania, których wykonanie będzie przepustką do darmowego wejścia na wieżę widokową. Podczas wspólnej zabawy będzie można zagrać w kapsle, zatańczyć trojoka, złowić rybę czy poznać tajniki gołębiarstwa.

Będzie też strefa relaksu z leżakami do wypoczynku oraz przestrzeń rodzinna z dmuchanym zamkiem, a wieczorem unijna iluminacja wieży wodnej. 

Tego dnia - 50% tańsze bilety na wszystkie stałe atrakcje w Ignacym.

Unijna iluminacja. Zdj. Kopalnia Ignacy

Niedziela - 14 maja

17.00 - Koncert muzyki Ludwiga van Beethovena w wykonaniu w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. i A. Szafranków w Rybniku. Koncert uświetni narracja dr. Jacka Kurka, historyka, eseisty i animatora kultury, o tym jak zmieniał się górnośląski i europejski krajobraz w czasach Ludwika van Beethovena. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie oraz online (tutaj).

Koncert rybnickiej szkoły muzycznej na Ignacym we wrześniu 2016 roku, kiedy to obiekt nie był jeszcze wyremontowany. Zdj. Arch. GR

Ponadto przez cały dzień bilety na wszystkie stałe atrakcje w Ignacym będą o 50% tańsze.

 
Opracowanie
rybnicka .eu
do góry