Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Morderstwo w rybnickiej bibliotece

Morderstwo w rybnickiej bibliotece

08.10.2022 Kultura i rozrywka

Wczoraj wieczorem biblioteka, która na co dzień jest miejscem ciszy i spokoju, niespodziewanie stała się scenerią okrutnej zbrodni. Wśród podejrzanych - uzbrojone i niebezpieczne - Ilona Morderska, Aniela Tasak, Gertruda Napastnik i Zdzisława Rabunek. Policjanci mieli więc pełne ręce roboty, a czytelnicy rybnickiej biblioteki - okazję do dobrej zabawy w czasie kryminalnej „Nocy Bibliotek”.

Morderstwo w rybnickiej bibliotece... Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Już przy wejściu uczestników witały urocze „policjantki”, które wyjaśniały szczegóły kryminalnej gry terenowej „Morderstwo w bibliotece”. Trzeba było zabawić się w detektywa, rozwiązać najróżniejsze zagadki i połączyć fakty, a w nagrodę uzyskać biblioteczną amnestię albo fanty, kręcąc kołem fortuny. Zabawy było co niemiara.

Po pobraniu odcisków palców można było kontynuować grę. Zdj. Sabina Horzela-Piskula.

Wypożyczalnia dla dorosłych zmieniła się w miejsce zbrodni, a informatorium w komisariat. W czytelni należało usiąść w ławie sędziowskiej i rozwiązać krzyżówkę, a w oddziale zbiorów specjalnych, czyli w tymczasowym więzieniu - wysłuchać fragmentu kryminału. Można było zostawić odciski palców, a na posterunku zrobić sobie zdjęcie więzienne, prawie jak w kryminalnym filmie.

Niektórzy "podejrzani" byli niebezpiecznie... śliczni. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Dla dzieci przygotowano warsztaty literacko - detektywistyczne, a dla dorosłych dwa spotkania autorskie. Fotografik Hubert Humka mówił o projekcie „Death Landscapes", w którym zestawił idylliczne miejsca z traumatycznymi kryminalnymi wydarzeniami, jakich były świadkami. A Jędrzej Pasierski autor powieści kryminalnych o Ninie Warwiłow opowiadał o swojej pracy.

- Żeby zachować stałą jakość swoich książek należy nieustannie pracować nad sobą i materiałem. Za każdym razem zmieniam technikę pisania, inaczej konstruuję rozdziały i buduję fabułę. Trzeba spełnić szereg elementów, aby kryminał był dobry. Konieczne są zwroty akcji, błyskotliwe dialogi, budowanie napięcia. Dla mnie kryminał jest łatwy do pisania, ale trudny do realizacji. Wyczuwam, czy dany pomysł ma potencjał, ale nigdy nie wiadomo czy on wypali - mówił Jędrzej Pasierski.

Biblioteczne służby mundurowe w pełnej gotowości. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

„Noc bibliotek” odbyła sie w ramach 53. Rybnickich Dni Literatury, pod hasłem „Czarna seria”.

- Taki tytuł nosi projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jaki będziemy realizować do grudnia - zapowiada Stanisława Adamek, dyrektorka rybnickiej biblioteki.

Przed nami więc kolejne kryminalne atrakcje.

„Noc bibliotek” odbyła się w ramach 53. Rybnickich Dni Literatury, pod hasłem „Czarna seria”. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Sabina Horzela-Piskula

Morderstwo w rybnickiej bibliotece

20 zdjęć

Rybnicka biblioteka, która na co dzień jest miejscem ciszy i spokoju, niespodziewanie stała się scenerią okrutnej zbrodni. Policjanci mieli więc pełne ręce roboty, a czytelnicy rybnickiej biblioteki - okazję do dobrej zabawy w czasie kryminalnej „Nocy Bibliotek”. „Policjantki” wyjaśniały szczegóły kryminalnej gry terenowej „Morderstwo w bibliotece”. Dla dzieci przygotowano warsztaty literacko - detektywistyczne, a dla dorosłych - dwa spotkania autorskie. O swojej pracy opowiadał autor powieści kryminalnych o Ninie Warwiłow Jędrzej Pasierski. „Noc bibliotek” odbyła w ramach 53. RDL, pod hasłem „Czarna seria”. 

Zobacz także

Co czytaliśmy najchętniej? Rok 2022 w rybnickiej bibliotece
Co czytaliśmy najchętniej? Rok 2022 w rybnickiej bibliotece

Co czytaliśmy najchętniej? Rok 2022 w rybnickiej bibliotece

do góry