Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Młodzi grali kompozycje wielkich

Młodzi grali kompozycje wielkich

10.06.2022 Kultura i rozrywka

9 czerwca w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbył się doroczny koncert „Wielkie dzieła, młodzi wykonawcy”. Z orkiestrą Filharmonii Rybnickiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego wystąpili w roli solistów utytułowani już uczniowie i tegoroczni absolwenci naszej Szkoły Muzycznej Braci Szafranków.

Młodzi zagrali kompozycje wielkich

20 zdjęć

9 czerwca w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbył się doroczny koncert "Wielkie dzieła, młodzi wykonawcy", w czasie którego z orkiestrą Filharmonii Rybnickiej wystąpili w roli solistów utytułowani już uczniowie i tegoroczni absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola i Antoniego Szafranków - wiolonczelistki Emilia Haligowska i Nikola Kruk oraz pianistka Emilia Ryszka i organista Michał Staniek. Gościem specjalnym koncertu był utalentowany pianista z Bielska-Bialej, 18-letni Mateusz Dubiel, który w 2021 roku zdobył Grand Prix XV Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów, zorganizowanego przez rybnicką szkołę muzyczną.


Uczniowie i absolwęci Szkoły Muzycznej Braci Szafranków oraz gość specjalny koncertu Mateusz Dubiel Zdj. W.Troszka                          Na wiolonczeli zagrały dwie uczennice Emilia Haligowska i Nikola Kruk (obie z klasy Jacka Gwizdonia), a na klawiszach tegoroczni absolwenci – na fortepianie Emilia Ryszka (z klasy Joanny Maier) zaś na organach Michał Staniek (Stanisław Pielczyk, Marcel Dupre).
Koncert zwieńczył występ 18-letniego pianisty z Bielska-Białej Mateusza Dubiela, który w 2021 roku zdobył Grand Prix XV Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków, zorganizowanego przez rybnicką szkołę muzyczną. Otrzymał on też nagrodą specjalną od dyrektora Filharmonii Rybnickiej - możliwość zagrania z naszą filharmonią koncertu dla publiczności. Zagrał dziś I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.
Już po koncercie dyrektor rybnickiej Państwowej Szkoły Muzycznej Romana Kuczera wręczyła tegorocznym absolwentom szkoły II stopnia świadectwa. Przypomniała też ich sukcesy w konkursach, głównie dla instrumentalistów.
W organizację dzisiejszego koncertu zaangażowało się również Towarzystwo Muzyczne im. Braci Szafranków. Tekst i zdj. WaT

do góry