Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Mistrzostwa Śląska w Grzybobraniu. Zwycięzca zebrał 5 (..)

Mistrzostwa Śląska w Grzybobraniu. Zwycięzca zebrał 5 kilogramów prawdziwków, kozaków i podgrzybków

05.09.2022 Kultura i rozrywka

Radosław Kubisz z miejscowości Góra zebrał ponad 5 kilogramów prawdziwków, kozaków i podgrzybków, i po raz drugi wygrał Mistrzostwa Śląska w Grzybobraniu, które odbyły się w rybnickiej Grzybówce.

Mistrzostwa Śląska w Grzybobraniu w Rybniku. Zdj. Magdalena Palowska-Trzebuniak

Radosław Kubisz z miejscowości Góra w powiecie pszczyńskim (były mistrz Europy) po raz drugi triumfował w Mistrzostwach Śląska w Grzybobraniu w głównej kategorii na najwięcej znalezionych grzybów. Zwycięzca w swoim koszyku miał ich nieco ponad 5 kilogramów.

W kategorii na najdorodniejszy znaleziony okaz wygrała z kolei Bernadeta Żyrek z Książenic, której prawdziwek ważył ponad pół kilograma.

W sumie 91 uczestników tegorocznych zawodów (74 dorosłych i 17 dzieci) z 22 miejscowości (m.in. Krakowa, Rudy Śląskiej, Zabrza, Katowic, Knurowa, Bierunia, Lędzin, Dąbrowy Górniczej, Radlina, Rybnika, Ornontowic, Wodzisławia Śląskiego, Żor) zebrało ponad 33 kilogramy grzybów.

Najlepsi grzybiarze mieli pełne kosze. Zdj.Magdalena Palowska-Trzebuniak

- Rekordowa liczba 91 uczestników na starcie, z 22, nie tylko śląskich, miejscowości, w tym weterani grzybiarskich zmagań - byli mistrzowie Europy i Polski. To świadczy o randze organizowanych przez Radę Dzielnicy Golejów zawodów, które ustępują obecnie już tylko światowemu czempionatowi we Włoszech, grzybiarskim igrzyskom na Litwie, mistrzostwom Starego Kontynentu i mistrzostwom Polski - mówi Arkadiusz Trzebuniak, przewodniczący zarządu dzielnicy Golejów oraz pomysłodawca i organizator imprezy.

Dodaje, że w imprezie najważniejszy jest jej integracyjny charakter, możliwość rekreacji, dobra zabawa, w tym wspólna biesiada przy ognisku, a także możliwość pogłębienia swojej wiedzy na temat grzybów i bogactw tutejszych lasów, choć i nagrody dla najlepszych są z roku na rok coraz cenniejsze.

W wielkim grzybobraniu na Grzybówce udział wzięło 91 uczestników. Zdj. Magdalena Palowska-Trzebuniak

- W tym roku zwycięzcy otrzymali puchary, pamiątkowe medale, dyplomy, a także np. grill gazowy, robot planetarny, saturator, lodówkę turystyczną czy grill elektryczny - mówi  Arkadiusz Trzebuniak, przewodniczący zarządu dzielnicy Golejów oraz pomysłodawca i organizator imprezy.

Uczestnicy mistrzostw, by zdobyć tytuł, w ciągu 2 godzin musieli nazbierać jak najwięcej borowików, koźlarzy, podgrzybków i pieprzników (lub odmian tych grzybów) albo (w kategorii dodatkowej) znaleźć najdorodniejszy okaz tychże. Kto okazał się najlepszy?

Wyniki Mistrzostw Śląska w Grzybobraniu 2022

Kategoria główna
Najwięcej znalezionych grzybów

  1. Radosław Kubisz, Góra, powiat pszczyński - 5 kg 195 g
  2. Hanna Wybraniec, Książenice, gmina Czerwionka-Leszczyny - 3 kg 026 g
  3. Grzegorz Szymura z synem Piotrem, Rybnik, dzielnica Golejów - 2 kg 506 g
  4. Waldemar Miera z synem Adamem, Rybnik, dzielnica Golejów - 2 kg 347 g
  5. Janusz Wilczek, Ćwiklice, powiat pszczyński - 2 kg 006 g

Kategoria główna
Najdorodniejszy okaz

  1. Bernadeta Żyrek, Książenice, gmina Czerwionka-Leszczyny - 576 g
  2. Maciej Bednorz z synem Szymonem, Bieruń - 547 g
  3. Hanna Wybraniec, Książenice, gmina Czerwionka-Leszczyny - 485 g
  4. Dariusz Piątek z synem Gracjanem, Rybnik - 437 g
  5. Justyna Mandrela z córką Julią, Rybnik - 347 g

W sumie zebrało ponad 33 kilogramy grzybów. Magdalena Palowska-Trzebuniak

Najlepsi, jak co roku, mogli liczyć na puchary, medale i cenne nagrody w postaci sprzętu AGD. Poczęstunek dla wszystkich ufundowała firma „Domino” Dominik Bugajski.

Wszelkie wątpliwości rozstrzygała grzyboznawczyni z rybnickiego sanepidu. Pracownicy sanepidu przygotowali również materiały informacyjne dotyczące tutejszych lasów.

- Golejowskie grzybobranie to naprawdę cenna inicjatywa, podtrzymująca piękną polską tradycję, to też znakomity sposób na spędzenie wolnego czasu z rodziną na łonie natury, szansa na poznanie bogactw naturalnych tutejszych lasów, na sąsiedzką integrację, a także na skorzystanie z infrastruktury tutejszej „Grzybówki” - mówi Arkadiusz Trzebuniak.

Mistrzostwa Śląska w Grzybobraniu w Rybniku

28 zdjęć

Mistrzostwa Śląska w Grzybobraniu odbyły się 3 września w rybnickiej Grzybówce. Zdj. Magdalena Palowska-Trzebuniak

- Nasze zawody, co istotne, są dla uczestników bezpłatne, a firma "Domino" PW Dominik Bugajski rokrocznie dba o to, by nikt nie wyszedł z niej głodny. Chciałem podziękować członkom rady dzielnicy Golejów za trud włożony w organizację imprezy. Bez tak zgranego "teamu" byłoby trudno, szczególnie, że w kwestii finansów właściwie musimy liczyć na siebie - dodaje Arkadiusz Trzebuniak, który już teraz zaprasza wszystkich na przyszłoroczną edycję mistrzostw.

Partnerami imprezy byli: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rybniku oraz Nadleśnictwo Rybnik. Organizatorem była Rada Dzielnicy Golejów. 

Materiał prasowy

do góry