Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Międzynarodowy folklor w Rybniku

Międzynarodowy folklor w Rybniku

23.08.2022 Kultura i rozrywka

Za nami pierwszy polsko-meksykańsko-białoruski koncert Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Przygoda ‘22”. Na rynku wystąpił zespół z Meksyku, dwie Białorusinki, pracujące od marca w Przygodzie oraz trzy grupy Przygody.

Gwiazdą pierwszego festiwalowego koncertu był zespół z Meksyku Zdj. Wacław Troszka
Rzecz jasna publiczności najbardziej podobały się występy barwnej i żywiołowej meksykańskiej grupy Saacbe Fuego Nuevo ze stolicy tego kraju Meksyku. Iście przyjacielskie kontakty utrzymuje ona z Przygodą od siedmiu lat.

Dla rynkowej publiczności wystąpili również tancerze Przygody. Zdj. Wacław Troszka

Przygodę, czyli gospodarza festiwalu reprezentowały grupy Owce i Krople, które przedstawiły m.in. przyśpiewki i tańce sądeckie oraz ludowe zwyczaje związane z Andrzejkami. Wystąpiły też dziewczęta z Krasnych Pszczółek, które wykonały białoruski taniec o nazwie bulba.

Białoruska bulba w wykonaniu Krasnych Pszczółek z Przygody. Zdj. Wacław Troszka

Do tego występu przygotowała je Białorusinka Marina, która razem z córką Doną w marcu opuściła Białoruś, by zamieszkać w Rybniku. Obie pracują obecnie w Przygodzie, z którą po raz pierwszy spotkały się w 2008 roku na festiwalu w ukraińskiej Winnicy. Potem w 2010 roku Przygoda i prowadzony przez Marinę zespół Rumianek spotkały się w białoruskim Mińsku, a rok później w Rybniku. Do opuszczenia ojczyzny Marinę zmusiły nasilające się represje. Dzisiaj na rynku zaśpiewała razem z córką m.in. dwie tradycyjne pieśni białoruskie.

Białorusinki Marina i jej córka Dona, które od marca pracują w Przygodzie. Zdj. Wacław Troszka
Kolejne koncerty festiwalowe z udziałem zespołów zagranicznych w środę i w czwartek o godz. 10 i 17 na rynku.
Pierwszy folklorystyczny festiwal zorganizowany przez Zespół Tańca Ludowego „Przygoda” odbył się w 1987 roku. Kolejne odbywają się co pięć lat i to w latach, w których Przygoda obchodzi kolejne jubileusze. W tym roku to jej okrągłe 50-lecie. Uroczysty koncert jubileuszowy odbędzie się w najbliższy piątek o godz. 17 w Teatrze Ziemi Rybnickiej.
Wacław Troszka

Pierwszy koncert Międzynarodowego Festiwalu Folkloru "Przygoda '22"

20 zdjęć

Za nami pierwszy polsko-meksykańsko-białoruski koncert Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Przygoda ‘22”. 23 sierpnia na rynku wystąpił zespół z Meksyku, dwie Białorusinki, pracujące od marca w Przygodzie oraz trzy grupy taneczne Przygody.

 

 

 

do góry