Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Mianujom mie Hanka w Niedobczycach

Mianujom mie Hanka w Niedobczycach

26.03.2024 Kultura i rozrywka

W poniedziałek 25 marca w Domu Kultury w Niedobczycach obył się pokaz specjalny spektaklu "Mianujom mie Hanka", zorganizowany przez stowarzyszenie FEST i europosła Łukasza Kohuta z Rybnika. Prawie 400 młodych ludzi z powiatu rybnickiego i wodzisławskiego mogło zobaczyć sztukę o skomplikowanej historii pogranicza. Przypomnijmy, niedawno za sprawą Łukasza Kohuta, monodram pokazany był też w Sejmie, a wcześniej w Parlamencie Europejskim.

Mianujom mie Hanka w Domu Kultury w Niedobczycach.

Wydarzenie ma na celu promocję kultury śląskiej wśród uczniów

- Promocja regionu i pozyskiwanie sojuszników dla śląskiej sprawy to jedno, ale to praca u podstaw jest kluczem do zachowania dziedzictwa naszych starek i starzyków. Prawne uznanie języka śląskiego umożliwi poznawanie naszego regionu przez młodych. Mam nadzieję, że państwo, którego jesteśmy obywatelami da nam wreszcie konkretne narzędzia do pielęgnowania kultury i historii Śląska.”- mówi Łukasz Kohut.

Każde odegranie tego spektaklu jest wydarzeniem symbolicznym - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

- Uważam, że każde odegranie tego spektaklu jest wydarzeniem symbolicznym. W kontekście ostatnich lat, kiedy to umniejszano Ślązaków, a w zasadzie obrażano, mówienie o naszej historii, historii Ślązaków jest niezwykle ważne. Chciałbym, żeby kolejne pokolenia młodych ludzi wiedziały, że z zachowaniem naszej własnej, śląskiej tożsamości możemy być częścią Polski. Od 2016 roku w Rybniku prowadzimy edukację regionalną dla dzieci w czwartych klasach szkoły podstawowej, ponad 10 tysięcy dzieci skorzystało z tych lekcji, by pamięć o naszej tożsamości nie zaginęła - dodaje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Młodzież wyszła ze spektaklu poruszona

 

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry