Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Maria Peszek w Rybniku! Opowie o "Naku*wiam zen" i (..)

Maria Peszek w Rybniku! Opowie o "Naku*wiam zen" i "Królowej" Netflixa

12.03.2023 Kultura i rozrywka

Jutro, w poniedziałek 13 marca o godzinie 17.30, w rybnickiej bibliotece rybniczanie będą mieli okazję spotkać Marię Peszek, jedną z najbardziej wyrazistych postaci polskiej przestrzeni publicznej. Zbuntowana wokalistka w ubiegłym roku zagrała główną kobiecą rolę w miniserialu Netflixa "Królowa". W Rybniku opowie o swojej nowej książce Naku*wiam Zen.

Maria Peszek to jedna z najbardziej wyrazistych postaci polskiej przestrzeni publicznej. Zdj. Dawid Grzelak

Kiedy Maria w kryzysie życiowym i twórczym przychodzi do Jana po pomoc, ten nagle ma zawał i prawie umiera. Zanim umrze, dobrze byłoby jednak dowiedzieć się kilku rzeczy...
Szczera do bólu, porywająca książka o nieszablonowej relacji dwojga wybitnych artystów, którzy są także ojcem i córką. Zderza się w niej absurd i powaga, euforia i rozpacz, rzeczy święte i puszczanie bąków. Jest też o przyzwoitości w sztuce i w życiu. I o wolności.
Rozmawiają o najważniejszych sprawach: miłości, śmierci, seksie, Bogu, sztuce i sensie, z bezpardonową otwartością, która może wzbudzić zazdrość. Że można tak ze sobą rozmawiać. Że taka relacja, przekraczająca wszystko, do czego nas przyzwyczajono, jest możliwa. Bo może to, co wydaje się ekstremalne, tak naprawdę jest po prostu prawdziwe? Przecież tak właśnie rozmawiamy. A jeśli nawet nie, to może byśmy chcieli.
Wzruszający, śmieszni, tragiczni, bezpruderyjni i nieobliczalni.
Maria i Jan Peszek. Żywi ludzie.

Tym razem nie używam zapałek. Nie wzniecam rewolucji - pisze Maria Peszek. Zdj. Dawid Grzelak

"Tym razem nie używam zapałek. Nie wzniecam rewolucji. Nie krzyczę: „Róbmy dym”. Zeszłam z barykad. Chcę się podzielić opowieścią o niełatwej, ale wspaniałej relacji z ojcem, i ogrzać nią serca. Chcę zabrać was w podróż do źródła mojej siły, a przy okazji sama zrozumieć, skąd się wzięłam, taka, a nie inna. To opowieść o sensie rozmowy i szansie na szczęście w każdych okolicznościach. O afirmacji życia. Jest trochę jak kompas, dzięki któremu łatwiej nawigować przez niespokojny czas" - tłumaczy Maria Peszek.

Spotkanie autorskie z Marią Peszek odpędzie się w poniedziałek 13 marca w Bibliotece Głównej przy ul. Szafranka 7 w Rybniku o godz. 17.30. Bezpośrednio przed spotkaniem będzie można kupić najnowszą książkę Marii Peszek "Naku*wiam zen" w promocyjnej cenie 39 zł oraz kawę, herbatę i pyszne ciastka przygotowane przez rybnicką kawiarnię Silesija. Książki "Naku*wiam zen" można kupić również w Księgarnia Orbita. Na hasło "Spotkanie z Marią Peszek" otrzymacie je w promocyjnej cenie 39 zł.

W spotkaniu weźmie udział Mariola Czadankiewicz-Klimek, tłumaczka języka migowego, dlatego Marię Peszek będą mogły lepiej poznać także osoby niesłyszące.

Nowa książka Marii Peszek Naku*wiam Zen

Maria Peszek - wokalistka, aktorka, autorka tekstów, performerka. Przez dziesięć lat aktywności aktorskiej grała u najważniejszych reżyserów teatralnych i filmowych, tworząc wiele nagradzanych ról. Współpracowała między innymi z Jerzym Grzegorzewskim, Piotrem Łazarkiewiczem, Agnieszką Holland, Piotrem Szulkinem, Kazimierzem Kutzem, Krystianem Lupą. Od 2005 roku koncentruje się głównie na twórczości muzycznej, która okazała się jej prawdziwą pasją. Wydała pięć albumów solowych - miasto mania (2005), maria Awaria (2008), Jezus Maria Peszek (2012), Karabin (2016), Ave Maria (2021). Laureatka prestiżowych nagród: Paszportu „Polityki”, Fryderyków, Wdechu „Gazety Wyborczej” i Fenomenu „Przekroju”. Maria Peszek wywołuje skrajne emocje, jasno i otwarcie wyraża swoje poglądy i jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci w przestrzeni publicznej. W 2022 roku zagrała główną rolę kobiecą w miniserialu Netflixa Królowa.

 

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry