Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Kulturalne nagrody prezydenta Rybnika

Kulturalne nagrody prezydenta Rybnika

01.02.2023 Kultura i rozrywka

Od jutra (2 lutego) do końca marca można zgłaszać kandydatów do Nagrody Prezydenta Miasta Rybnika za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W tym roku nagrody zostaną wręczone po raz 31.

Laureaci 30. edycji nagrody, Zdj. Wacław Troszka

Laureatami ostatnich nagród byli: Alojzy Szwachuła, prezes Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni „Ignacy”, Marian Wolny świętujący w ubiegłym roku jubileusz 40-lecia pracy dyrygenckiej oraz Zespół Edukacyjno-Artystyczny „Przygoda”, doceniony za półwiecze działalności.

Do tegorocznej edycji nagrody można zgłaszać kandydatury osób związanych z Rybnikiem i mających duży wpływ na rozwój kultury w naszym mieście. A mogą je zgłaszać oprócz prezydenta miasta i przewodniczącego Rady Miasta, również instytucje kultury i rady dzielnic, organizacje pozarządowe o charakterze społeczno-kulturalnym, uczelnie wyższe, ale też placówki oświatowe, związki twórcze i przedstawiciele środowiska twórczego, agencje artystyczne i wydawnictwa oraz redakcje lokalnej prasy, radia i telewizji.
Wnioski przejmowane będą w Kancelarii Urzędu Miasta Rybnika, przy ul. Bolesława Chrobrego 2 (szczegóły).

Nagrody przyznaje prezydent miasta na podstawie oceny całokształtu działalności lub osiągnięć o istotnym znaczeniu.

Nagrody funduje i wręcza prezydent Piotr Kuczera. Zdj. Wacław Troszka

- Rybnik z powodzeniem aspiruje do tytułu ważnego w kraju centrum kulturalnego. Ogromna w tym zasługa ludzi, którzy z pasją i energią kształtują kulturalne oblicze miasta. Nagroda w dziedzinie kultury to doskonała okazja do tego, by docenić twórczą aktywność, artystyczne osiągnięcia czy nowatorskie inicjatywy - podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

W tym roku nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury zostaną wręczone po raz 31. Na przestrzeni lat trafiły one do ponad 150 osób i 50 zespołów. Wśród laureatów byli m.in. flecista Krzysztof Popek, aktor Aleksander Krupa, fotoreporter Zenon Keller, czy saksofonista Kuba Więcek.

Opracowanie
rybnicka .eu

Zobacz także

Rybniczanie z nagrodami w dziedzinie kultury
Rybniczanie z nagrodami w dziedzinie kultury

Rybniczanie z nagrodami w dziedzinie kultury

do góry