Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Kopalnia Ignacy widowiskowo otwarta

Kopalnia Ignacy widowiskowo otwarta

05.06.2022 Kultura i rozrywka

Niezapomnianych wrażeń dostarczyła widzom wieczorna część festiwalu otwarcia Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Niewiadomiu.

Hrabia Karol Grzegorz von Hojm przekazał prezydentowi Kuczerze klucz do kopalni. Zdj. WaT

Zanim głównym jej placem zawładnęli artyści, przywołany z dalekiej przeszłości pruski minister prowincji śląskiej z czasów zaborów, hrabia Karol Grzegorz von Hojm, którego imię kopalnia nosiła do września 1936 roku, przekazał prezydentowi Rybnika Piotrowi Kuczerze klucz do Hoymgruby. Ten z kolei klucz do Zabytkowej kopalni „Ignacy” w Niewiadomiu przekazał jej dyrektorowi Markowi Gołoszowi.

Chwilę później rozpoczął się wzbogacony o pirotechnikę pokaz kuglarzy, a po krótkiej przerwie krakowski teatr KTO przedstawił tam widowiskowy spektakl „Ślepcy”.

Ostatnim punktem programu był pokaz buchającej parą do dźwięków muzyki parowej fontanny.

WaT

Kopalnia Ignacy już pod parą

20 zdjęć

4 czerwca pełną parą, w docelowym kształcie ruszyła Zabytkowa Kopalnia "Ignacy" w Niewiadomiu. Największą jej atrakcją poza odnowionymi i częściowo zmodernizowanymi kopalnianymi zabudowaniami, jest nowoczesna, interaktywna w dużej części wystawa "Wiek Pary", której najważniejszym i największym eksponatem jest uruchomiona ponownie po latach parowa maszyna wyciągowa szybu Kościuszko. To jedna z dwóch czynnych maszyn parowych tego typu na całym Śląsku.

do góry