Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Koncert z dziedzictwem w tle

Koncert z dziedzictwem w tle

19.09.2023 Kultura i rozrywka

W ramach wrześniowych Europejskich Dni Dziedzictwa w zdesakralizowanej kaplicy dawnego szpitala miejskiego, nazywanego przez rybniczan Juliuszem odbył się jeden z koncertów trwających w Rybniku 38. Dni Muzyki Organowej i Kameralnej.

Dawna szpitalna kaplica to bez wątpienia najbardziej wyjątkowa sala koncertowa w Rybniku. Zdj. Wacław Troszka

W sobotę 16 września dla kameralnego grona melomanów wystąpili: Julia Obrębowska-Borek, absolwentka akademii muzycznych w Katowicach i Bydgoszczy, grająca na wywodzącym się z baroku flecie traverso i dr Stanisław Pielczyk, grający na własnoręcznie zbudowanym pozytywie, czyli małych organach piszczałkowych. Jest on absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Rybniku, gdzie ukończył klasę organów, prowadzoną przez niestrudzoną organizatorkę Dni Muzyki Organowej i Kameralnej, rybniczankę z urodzenia Elżbietę Włosek-Żurawiecką. Jest też absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, gdzie z kolei ukończył klasę organów prof. Juliana Gembalskiego.

Julia Obrębowska-Borek z towarzyszeniem pozytywu zagrała na flecie traverso m.in. jedną z kompozycji Wolfganga Amadeusza Mozarta. Zdj. Wacław Troszka

Partie wokalne wykonał śpiewający barytonem Chińczyk Tjanji Liu, który oprócz gruntownej edukacji w Chinach, w roku 2022 dzięki krajowemu stypendium ukończył studia magisterskie na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku, i od tego czasu stosunkowo często koncertuje w Polsce. Chińczyk ma na swoim koncie siedem wygranych międzynarodowych konkursów wokalnych m.in. w Polsce i w Hong-Kongu, gdzie nagradzano go za wykonania i klasycznych arii operowych, i artystycznych pieśni chińskich.

 Chińczyk Tjanji Liu jest pierwszym śpiewakiem operowy, który wystąpił w dawnej szpitalnej kaplicy. Zdj. Wacław Troszka

Program koncertu, który poprowadził Franciszek Żurawiecki wypełniły m.in.: Sonata fletowa E-dur Jana Sebastiana Bacha i Sonata h-moll Georga Telemanna zagrane przez flecistkę z towarzyszeniem pozytywu oraz wariacje na temat „Och jak próżne, och jak ulotne” Georga Böma na pozytyw solo. Tjanji Liu z towarzyszeniem pozytywu zaśpiewał z kolei m.in. Antonio Caldara arię Alma del core, pieśń Mieczysława Karłowicza ”Po szerokiem, po szerokiem morzu” oraz pieśń chińską „Rzeka płynie na wschód”, którą do słów Shi Su skomponował Zhu Quing.

Koncert Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w dawnej szpitalnej kaplicy Juliusza

16 zdjęć

W ramach wrześniowych Europejskich Dni Dziedzictwa w zdesakralizowanej  kaplicy dawnego szpitala miejskiego, nazywanego przez rybniczan Juliuszem odbył się jeden z koncertów trwających w Rybniku 38. Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. W sobotę 16 września dla kameralnego grona melomanów wystąpili: Julia Obrębowska-Borek, absolwentka akademii muzycznych w Katowicach i Bydgoszczy, grająca na wywodzącym się z baroku flecie traverso i dr Stanisław Pielczyk, grający na własnoręcznie zbudowanym pozytywie, czyli małych organach piszczałkowych. Jest on absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Rybniku, gdzie ukończył klasę organów, prowadzoną przez niestrudzoną organizatorkę Dni Muzyki Organowej i Kameralnej, rybniczankę z urodzenia Elżbietę Włosek-Żurawiecką. Jest też absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, gdzie z kolei ukończył klasę organów prof. Juliana Gembalskiego. Partie wokalne wykonał śpiewający barytonem Chińczyk Tjanji Liu.

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry