Koncert absolwentów Szkoły Szafranków

28.05.2026 Kultura i rozrywka

Wczoraj w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbył się doroczny koncert „Wielkie Dzieła, Młodzi Wykonawcy”, zorganizowany wspólnie przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II Stopnia oraz Towarzystwo Muzyczne Braci Szafranków.

To już tradycja, najzdolniejsi absolwenci kończą edukację w Szkole Muzycznej Szafranków koncertem z Filharmonią Rybnicką Zdj. Piotr Bukartyk

Z orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Rybickiej, którą poprowadził Sławomir Chrzanowski, w roli solistów wystąpiło trzech utalentowanych i już utytułowanych tegorocznych absolwentów szkoły II stopnia, mających na swoim koncie sukcesy w konkursach krajowych i międzynarodowych. To skrzypaczka Julia Krótki z klasy dr. hab. Adama Mokrusa, wiolonczelista Leon Strzelecki z klasy mgr. Jacka Gwizdona i saksofonistka Julianna Wieczorek, która uczyła się w klasie dr. Artura Motyki. Ta ostatnia miała zagrać w duecie z Dawidem Pohlmannem, studiującym już na Politechnice Śląskiej, ale z powodu egzaminu, który niespodziewanie się przedłużył okazało się to niemożliwe i zagrała w duecie ze swoim nauczycielem dr. Arturem Motyką.

Soliści wczorajszego koncertu, czyli absolwenci i uczennice rybnickiej szkoły muzycznej II stopnia z dyrygentem Sławomiroem Chrzanowskim, który od lat towarzyszy młodym instrumentalistom w czasie ich, zazwyczaj pierwszego, koncertu z orkiestrą symfoniczną. Od lewej: Julia Krótki, Zofia Brych, Leon Strzelecki, Julianna Wieczorek i Hanna Karwot Zdj. Wacław Troszka

Z filharmonikami zagrały też dwie utalentowane uczennice PSM II Stopnia: piątoklasistka altowiolistka Zofia Brych z klasy mgr. Rafała Woźniaka oraz uczennica klasy III mgr Grażyny Hejno flecistka Hanna Karwot.
Na program koncertu złożyły się kompozycje: Josepha Haydna, Carla Stamitza, Ericha Wolfganga Korngolda, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz ów nieomal przebojowy Mały Czardasz na dwa saksofony i orkiestrę Pedro Iturralde, który publiczność usłyszała w wykonaniu uczniowsko-nauczycielskiego duetu.
Na zakończenie koncertu dyrektorka Szkoły Muzycznej Szafranków Romana Kuczera podziękowała wykonawcom koncertu, ale też pedagogom i licznej publiczności, którą współtworzyli bliscy, przyjaciele i znajomi młodych, pięknych, utalentowanych, ale też pracowitych i zdeterminowanych instrumentalistów opuszczających mury rybnickiej szkoły muzycznej.

Duet-niespodzianka! Utalentowana saksofonistka Julianna Wieczorek zamiast z kolegą z klasy, jak było w planie, Małego Czardasza na dwa saksofony i orkiestrę zagrała ze swoim nauczycielem Arturem Motyką Zdj. Piotr Bukartyk/TZR

W tym roku Państwową Szkołę Muzyczną II Stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku ukończyło 18 instrumentalistów. W gronie absolwentów najliczniejszą grupę stanowią specjaliści od instrumentów klawiszowych – 5 pianistów i 4 organistów.
Natomiast szkołę I stopnia ukończy wkrótce 37 osób, w tym 14 pianistów i 8 skrzypków.

 

Na koniec koncertu jego wykonawcy, ale też publiczność i pedagodzy usłyszeli podziękowania od dyrektorki Szkoły Muzycznej Szafranków Romany Kuczery Zdj. Piotr Bukartyk/TZR

 

Dziennikarz
Wacław Troszka

Zobacz także

Rybniczanka zabierze saksofon do Bostonu
Rybniczanka zabierze saksofon do Bostonu

Rybniczanka zabierze saksofon do Bostonu