Juliusz po japońsku
W ramach cyklu „Juliusz w podróży” w Edukatorium Juliusz zorganizowano w ostatnią niedzielę listopada cykl wykładów i zajęć warsztatowych poświęconych krajowi kwitnącej wiśni, czyli Japonii.
Przed południem odbyły się warsztaty poświęcone sztuce origami, czyli składania papieru. W samo południe, po kolejnych zajęciach warsztatowych można było spróbować przemówić po japońsku.
Po południu w czasie dwóch wykładów Mirosław Błaszczak, który w stolicy kraju Tokio spędził ponad dziesięć lat, opowiedział m.in. o fenomenie japońskiej kuchni, ale także o systemie edukacji, o rozpoczynającym się zawsze 1 kwietnia roku szkolnym i wywiadówkach, na które nauczyciele chodzą do domów swoich uczniów.
Interesujące warsztaty poświęcone sztuce zdobienia przedmiotów laką oraz złotem poprowadził Janusz Lukaszczyk od lat związany z działającym już od blisko 40 lat w Czerwionce-Leszczynach Klubem Kultury Japońskiej.
Laka to naturalna żywica drzewa - sumaka lakowego. Zbierana w bardzo małych ilościach (od 100 do 200 gramów z jednego drzewa) z drzew mających minimum dziesięć lat, po odpowiednim przygotowaniu i odpowiednio nałożona, idealnie zabezpiecza przed korozją i wilgocią. Dlatego laką pokrywano przedmioty z drewna, kamienia i metalu, ale także papier i tkaniny. Ale przy użyciu bardzo zaawansowanych technik wielowarstwowych laka pozwala też na tworzenie różnych precjozów i dzieł sztuki.
Trzeba jednak wiedzieć, że to sztuka wymagająca dużej wiedzy, sporego doświadczenia i iście świętej cierpliwości, nie wspominając już o nakładach finansowych potrzebnych, by zdobyć odpowiednią oryginalną lakę, której jest kilka rodzajów oraz dodatki m.in. pigmenty.
Z kolei do polerowania laki używa się węgla drzewnego, ale wyłącznie z piwonii. Ale laka to także wyjątkowo silny alergen, co z kolei wymaga zachowania odpowiednich środków ostrożności.
Na oczach warsztatowiczów Janusz Lukaszczyk część drewnianej czarki pokrytej już laką pokrył kolejną warstwą laki i złotem, stosując metodę na przecieranie.
Pokazał też warsztatowiczom kilkanaście swoich prac technicznych i artystycznych, ukazujących wielkie możliwości różnych technik krycia laką, mających na ogół wielowiekowy rodowód.
Wacław Troszka