Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/"Jeden hamburger to 40 pryszniców!" Dzień Środowiska z (..)

"Jeden hamburger to 40 pryszniców!" Dzień Środowiska z rybnickimi wodociągami w bibliotece

06.06.2023 Edukacja

- Najtwardszą wodę mają dzielnice Smolna, Śródmieście i Zamysłów. Ale nie trzeba się bać twardszej wody, bo choć jest ona niebezpieczna dla pralki czy czajnika, to dla człowieka wręcz przeciwnie - kamień, który się odkłada w czajniku to nic innego jak związki takie jak magnez, ewentualnie wapń, które są potrzebne dla naszego zdrowego funkcjonowania. To, co dla pralki jest złe, dla nas zdecydowanie lepsze - mówiła dr Katarzyna Brukało, podczas wykładu „Co potrafi H2O?”, zorganizowanego w rybnickiej bibliotece z okazji Dnia Ochrony Środowiska z rybnickimi wodociągami.

Jacek Kluczniok ze Stowarzyszenia Aktywni opowiadał dzieciom o kajakarstwie. Zdj. Paulina Rzymanek

Wiedzieliście, że wyprodukowanie jednego burgera wołowego pochłania mniej więcej 2400 litrów wody? - To tak jakbyśmy wzięli 40 pryszniców - mówiła dr Katarzyna Brukało.
Tłumaczyła, że susza hydrologiczna w lecie regularnie obserwowana jest już w centralnej Polsce. Wody jest coraz mniej, dlatego powinniśmy o nią dbać.

- W momencie gdy szczotkujemy zęby jesteśmy w stanie stracić 15 litrów wody, gdy myjemy je przy „niezakręconym kranie”. Lepiej wziąć prysznic niż wykąpać się w wannie. Bo kąpiel w wannie to nawet 200 litrów wody, a 5-minutowy prysznic zaledwie 50 litrów - wyliczała dr Katarzyna Brukało, poruszając bardzo ciekawe tematy.

Wykład dla młodzieży „Co potrafi H2O” to jedno z wydarzeń, jakie zorganizowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rybniku wspólnie z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku.

Dzieci miały też okazję wsiąść do kajaka i posłuchać opowieści Jacka Klucznioka ze Stowarzyszenia Aktywni albo „zajrzeć” do lasu z Marcinem Piechotą i Joanną Walisko z rybnickiego nadleśnictwa, a także wziąć udział w warsztatach "Tu czytamy", które poprowadziły Agnieszka Blazy i Magdalena Biedrończyk.

Natomiast wieczorem w bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z podróżniczką Beatą Pawlikowską. (AK)

Organizacja wydarzenia była możliwa dzięki wsparciu programu StratKIT+.

Zobacz także

Rybnik niczym Amazonia
Rybnik niczym Amazonia

Rybnik niczym Amazonia

do góry