Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Industriada na Ignacym z zespołem Big Cyc

Industriada na Ignacym z zespołem Big Cyc

14.06.2023 Kultura i rozrywka

„Sztuka Przemysłu” - pod takim hasłem organizowana jest XIV edycja Industriady. Jedną z gwiaz tegorocznego Święta Szlaku Zabytków Techniki w Rybniku będzie zespół Big Cyc, który zagra na kopalni Ignacy!

Kopania Ignacy. Zdj. Lucyna TylTegoroczna edycja Industriady to 2 dni świętowania, 46 obiektów i 443 wydarzenia. 

- Święto Szlaku Zabytków Techniki od czternastu lat łączy przeszłość i teraźniejszość, czego efektem są na nowo odkrywane historie o naszym regionie. Tym razem zapraszamy do wspólnego odkrywania, jak nierozerwalnie przemysł łączy się ze sztuką - czytamy na oficjalnej stronie Industriady. 16 i 17 czerwca sporo będzie się oczywiście działo na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. 

W piątek 16 czerwca Ignacy zaprasza na happening będący zapowiedzią samej Industriady. W programie m.in. przejazdy Lokomobili Hipolita Cegielskiego (od godz. 15.00 do 20.00), uruchomienie dwóch spalinowych silników stacjonarnych.
O godz. 17.00 w nadszybiu Kościuszko odbędzie się otwarte dla publiczności spotkanie z zespołem BIG CYC, które poprowadzi Leszek Gnoiński (spotkanie biletowane, cena 5 zł).

Potem koncerty na terenie otwartym Zabytkowej Kopalni Ignacy (wstęp wolny):

• 18.00 - Górnicza Orkiestra Dęta „Marcel”
• 19.00 - BIG CYC (koncert jubileuszowy - 35 lat na scenie)
Pierwszy utwór zespół Big Cyc zagra wspólnie z Górniczą Orkiestrą Dętą „Marcel”. .

- BIG CYC - 35 lat w trasie. Trudno w to uwierzyć, ale gramy dla Was od 35 lat. Podobno jesteśmy jak stare wino, coraz lepsi i coraz bardziej wytworni. By się o tym przekonać, musicie wpaść na koncerty w 2023 roku. Oparty na wnikliwej obserwacji polskiej rzeczywistości program, przeboje z pierwszych i kolejnych płyt, inspirowany jak powszechnie wiadomo literaturą Gombrowicza, Mrożka czy Witkacego, do dziś stanowi naszą rakietową, satyryczną wizytówkę - tak zespół i koncert zapowiada na swojej stronie Zabytkowa Kopalnia Ignacy. 

O godzinie 21.00 zaplanowano rozświetlenie budynków Zabytkowej Kopalni Ignacy w oficjalnym kolorze Industriady czyli na pomarańczowo. 

Kolorowo, energetycznie, a przede wszystkim ciekawie zapowiada się też sama Industriada!

Będzie się działo na kopalni Ignacy! Zdj. Wacław Troszka

W sobotę 17 czerwca w programie zwiedzanie całego kompleksu zabytkowej kopalni, w tym wystawy „Wiek Pary” poświęconej pierwszej rewolucji przemysłowej i pokazy pracy parowej maszyny wyciągowej. Gratką dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o sztuce i architekturze przemysłowej będzie z pewnością spacer-wykład z dr hab. Jerzym Gorzelikiem, historykiem sztuki z Uniwersytetu Śląskiego.

Zaplanowano także pokazy ruchomych eksponatów z Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. Po terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy będzie poruszała się lokomobila parowa samobieżna wyprodukowana w zakładach Hipolita Cegielskiego w 1919 roku. Zaprezentowane zostaną też dwa silniki spalinowe: z 1930 i 1939 roku. 

- Teren rekreacyjny przy Zabytkowej Kopalni Ignacy zamieni się w wielką strefę sztuk perfomatywnych i animacji dla dzieci. W industrialnej scenerii zagości teatr, muzyka i taniec. Szczudlarze, tancerze, performersi, aktorzy i animatorzy z udziałem publiczności zaproszą do świata rozrywki, iluzji i sztuki cyrkowej. Każdy może wziąć udział w zabawie.

W programie familijny spektakl plenerowy „Amore czyli retro cyrk”, interaktywne pokazy cyrkowe, swobodne i improwizowane występy szczudlarzy i cyrkowców w konwencji żywych rzeźb Złotoludów oraz cztery stanowiska warsztatowe (żonglerka, monocykl, szczudła, bańki mydlane) - zachęca do odwiedzin kopalnia Ignacy. 

W programie Industriady na Ignacym także warsztaty naukowe: Jak działa dron? oraz Spójrz na świat „oczami” wirtualnej rzeczywistości.

Nie zabraknie też muzycznej odsłony - zaprezentuje się m.in. Orkiestra Na Dużym Rowerze czyli projekt, podczas którego muzycy jednocześnie jadą i grają na instrumentach. Będą też koncerty: rybnickiego zespołu Kawa z Mlekiem i Coast Patrol z Rydultów. 

Jednym z punktów programu będzie „Nocna iluminacja kopalni”, podczas której będzie można podziwiać budynki kompleksu Zabytkowej Kopalni Ignacy w wyjątkowej oprawie świetlnej, podkreślającej kunszt kopalnianych budowli i sztukę architektury przemysłowej z przełomu XIX i XX w. Industriadę w Zabytkowej Kopalni Ignacy zakończy pokaz sztuk ogniowych i pirotechnicznych. W spektaklu grupy Locomotora, poza żywym ogniem, pojawią się efekty pirotechniczne w postaci flar, wulkanów, dymów, stroboskopów. Budynki kopalni rozbłysną blaskiem światła. Na koniec swoje atuty zaprezentuje fontanna parowa.

Program Industriady 2023 - Program i szczegóły tutaj

Sobota 17 czerwca
Wstęp płatny:
(bilety do zakupienia w kasie lub na kopalniaignacy.pl)  
• 11.00-19.00 Zwiedzanie Kopalni (oferta specjalna 25 zł / 15 zł, w cenie pokaz maszyny parowej)
• 12.00-17.00 Pokazy pracy parowej maszyny wyciągowej (pokazy o pełnych godzinach)
• 16.00-17.00 Sztuka w przemyśle między historyzmem a modernizmem (wykład historyczny, 5 zł)

Wstęp wolny:
• 11.00-19.00 Ocalić od zapomnienia - Stara kopalnia (wystawa fotograficzna - Szyb Kościuszko) Litografie Ernesta Knippla (wystawa - Galeria Sprężarkownia) // Modele i miniaturowe maszyny parowa (wystawa - Maszynownia Szybu Głowacki)
• 12.00-19.00 Sztuka akrobacji szybowcowej (wystawa fotograficzna)
• 13.30-17.00 Modele pracujących maszyn parowych (prezentacja)
• 14.00-17.00 Warsztaty naukowe - Sprężarkownia:Jak działa dron? Spójrz na świat „oczami” wirtualnej rzeczywistości 
• 15.00-19.00 Strefa animacji i rekreacji w parku pary (animacje dla dzieci)
• 15.00-20.00 Lokomobile ruszają pełną parą (pokaz pracy maszyny)
• 17.00-18.00 Coast Patrol (koncert)
• 18.30-19.30 Kawa z Mlekiem (koncert)
• 20.00-21.00 Orkiestra Na Dużym Rowerze (koncert)
• 21.00-23.30 Nocna iluminacja kopalni (pokaz)
• 21.30-22.00 Industrial ze światłem, ogniem i parą (pokaz)

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry