Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/„Górny Śląsk - kosmos Juliusza Rogera”. Spotkanie z (..)

„Górny Śląsk - kosmos Juliusza Rogera”. Spotkanie z Kadłubkiem i występ chóru z Rud Raciborskich

18.10.2023 Kultura i rozrywka

W czwartek 19 października w ramach 54. Rybnickich Dni Literatury w bibliotece głównej zaplanowano spotkanie pt. „Górny Śląsk - kosmos Juliusza Rogera” z prof. Zbigniewem Kadłubkiem, który opowie o patronie górnośląskiej nagrody literackiej oraz występ chóru im. Juliusza Rogera z Rud Raciborskich.

W czwartek w bibliotece wystąpi Chór im. Juliusza Rogera z Rud. Zdj. fb chóru

O urodzonym ponad 200 lat temu, 23 lutego 1819 roku, Juliuszu Rogerze, niemieckim lekarzu, przyrodniku, etnologu i działaczu społecznym, który postanowił zbudować szpital w Rybniku, opowie w czwartek o godzinie 18.00 w rybnickiej bibliotece prof. Zbigniew Kadłubek.

Na pewno będzie ciekawie, bo tajemnicze okoliczności śmierci książęcego lekarza, który nie wrócił z polowania, mogłyby zainspirować niejednego autora kryminałów.

Tego dnia w bibliotece wystąpi też chór im. Juliusza Rogera z Rud Raciborskich.

- Wykonamy utwory zebrane przez naszego patrona dr Juliusza Rogera i wydane w roku 1863 w zbiorze pieśni Ludu Polskiego w Górnym Szląsku - zapowiadają chórzyści. 

W pierwszej części wykonane zostaną pieśni miłosne znajdujące się w tym zbiorze. W drugiej części chór wykona pieśń myśliwską, młynarską, pasterską, małżeńską oraz bardzo żartobliwą...

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry