Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Finałowe biografie Juliusza wybrane!

Finałowe biografie Juliusza wybrane!

27.06.2023 Kultura i rozrywka

Spośród 40 książek zakwalifikowanych do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” kapituła wybrała finałową piątkę. To m.in. biografie Mikołaja Kopernika, malarki, która przeszła do historii jako towarzyszka życia Marii Konopnickiej oraz białoruskiej aktywistki Swiatłany Cichanouskiej. - Rybnik kocha czytać biografie - mówi Aleksandra Klich, dyrektorka rybnickiej biblioteki.

Finałowe biografie Juliusza wybrane! Zdj. Mat. prasowe.

Kapituła Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusza”, obradująca w składzie: Anna Cieplak - pisarka, Agata Passent - felietonistka, Ewa Niewiadomska - dziennikarka, profesorowie Tadeusz Sławek i Zbigniew Kadłubek (przewodniczący) oraz Jan Baron (sekretarz), wybrała pięć finałowych książek.

O tytuł najlepszej biografii 2022 roku, statuetkę i nagrodę w wysokości 50 tys. zł, powalczą:

  • Karolina Dzimira-Zarzycka „Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki”
  • Wojciech Orliński „Kopernik. Rewolucje”
  • Krzysztof Siwczyk „Sygnał w zenicie”
  • Rusłan Szoszyn „Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska”
  • Krzysztof Umiński „Trzy tłumaczki”

- Nominowana piątka to nie owoc negocjacji, ale wręcz magicznego przyzwolenia całej Kapituły na to, że wybraliśmy różnorodność, różne przestrzenie, różnych ludzi. I tym samym daliśmy jak gdyby esencję wszystkich nadesłanych na Juliusza prac biograficznych. Dlatego bardzo ucieszyłby się Juliusz Roger (medyk, tłumacz Horacego, aktywista społeczny, zbieracz śląskich pieśni, entomolog, ornitolog), człowiek zainteresowany wszelkim formami życia, że w wyborach Kapituły pojawiły się książki biograficzne, których chciałby on sam. To nie przesada, ale poczuliśmy, że Juliusz Roger jest jednym z członków Kapituły, który nam ciągle coś podpowiada - komentują wybór prof. Zbigniew Kadłubek i Jan Baron.

Kapituła burzliwie obradowała, ale się nie kłóciła, proponowała i reklamowała swoje wybory, zgadzając się z prostym przesłaniem, że biografia „to nie jest opowieść o jakimś człowieku od narodzin do śmierci”.

Zwycięską książkę poznamy 21 października, chociaż jak przekonują członkowie kapituły, „wygrały wszystkie biografie - bo życie zawsze zwycięża”.

- „Juliusz” już cieszy się ogólnopolską renomą nagrody wybitnej, szanowanej zarówno przez środowisko literackie, jak i Czytelników i Czytelniczki. Wybrane w tym roku przez jurorów książki-finalistki potwierdzają, że opinia ta jest w pełni zasłużona. „Juliusz” pokazuje nowe trendy w biografii, wyznacza kierunki, pokazuje jak różna może być biografia, i formalnie, i tematycznie. W rybnickiej bibliotece rośnie zbiór biografii. Nadesłane w tym roku cieszą się wielką popularnością wśród naszych Czytelniczek i Czytelników. Rybnik kocha czytać biografie - podsumowuje Aleksandra Klich, dyrektorka biblioteki.

W tym roku konkursowi będzie towarzyszyć Tydzień z „Juliuszem”, który wypełnią spotkania autorskie, warsztaty kreatywnego pisania, spektakle i koncerty. 

O Nagrodzie "Juliusz" również tutaj

Opracowanie
rybnicka .eu

Zobacz także

Interdyscyplinarne Rybnickie Dni Literatury
Interdyscyplinarne Rybnickie Dni Literatury

Interdyscyplinarne Rybnickie Dni Literatury

Juliusz dla "Wygnańca"
Juliusz dla "Wygnańca"

Juliusz dla "Wygnańca"

do góry