Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Fani japońskiej popkultury w Rybniku

Fani japońskiej popkultury w Rybniku

18.11.2023 Kultura i rozrywka

Po raz 10. popularny Tygiel, czyli rybnicki Zespół Szkół Technicznych opanowały postaci z japońskich kreskówek, komiksów czy gier. Do jutra (19 listopada) potrwa tam Tsuru Japan Festival, czyli konwent współczesnej japońskiej popkultury.

Fani japońskiej popkultury w Rybniku. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

- Pierwsza edycja odbyła się w tej szkole w październiku 2013 roku. Od tamtego czasu bardzo się rozrosła - jest więcej młodzieży i fanów, ale w kraju więcej jest też tego typu imprez, więc ich popularność rośnie z roku na rok, co widać również tutaj. Na obiekcie mamy już ponad 1000 osób nie tylko z całej Polski, ale również z Czech, Niemiec i Holandii - mówi nam Jaromir „Jaruto” Rakowski, organizator konwentu Tsuru Japan Festiwal 2023 w Rybniku.

Fani cosplaya pojawiali się też w różnych częściach miasta. Zdj. (S)

Najliczniejszą i najbardziej rzucającą się w oczy grupą uczestników są oczywiście miłośnicy cosplay’a, czyli wcielania się w postaci z popularnych japońskich anime, komiksów, filmów czy gier komputerowych.

- Pokaz strojów cosplay jest najbardziej widowiskowy - uczestnicy przebierają się w postaci z komiksów i bajek, ale muszą się w nie wcielić nie tylko strojem, ale i zachowaniem - wyjaśnia Jaruto.

Stroje bywają naprawdę zaskakujące. Zdj. (S)

Festiwalowi towarzyszy też kiermasz przeróżnych produktów i gadżetów związanych z japońską popkulturą, a organizatorzy zaplanowali dla uczestników szereg atrakcji.

- Jest sala lego i muzyczna, mamy youtuberów i artystów, sale tematyczne, prelekcje podróżnicze i warsztaty, m.in. malowania kawą, kaligrafii, języka japońskiego czy koreańskiego. Są gry, ciekawostki z Chin, japońskie karaoke, maty taneczne - w sumie ponad 30 godzin w 16 salach, non stop od 8 rano w sobotę, do niedzieli do godz. 14.00. Każdy w każdym wieku znajdzie tu coś dla siebie - przekonuje Jaromir „Jaruto” Rakowski.

Dwa dni dobrej zabawy. Zdj. (S)

I dodaje: - Siłą tego festiwalu jest jego atmosfera. To rodzinna impreza, w czasie której ludzie dzielą się swoją wielką pasją.

Fani cosplay w Rybniku

37 zdjęć

W popularnym Tyglu, czyli w Zespole Szkół Technicznych trwa (18-19.11), zorganizowany po raz 10. Tsuru Japan Festival, czyli festiwal współczesnej japońskiej popkultury. Najliczniejszą i najbardziej rzucającą się w oczy grupę uczestników są miłośnicy cosplay’a, czyli wcielania się w postaci z popularnych kreskówek, japońskich anime, komiksów, filmów czy gier komputerowych.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula
do góry