Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Europejski szpil na Ignacym

Europejski szpil na Ignacym

13.05.2023 Kultura i rozrywka

Klapok i insze wygibasy, kapslowy szpil, kiej trza pitnonć, godka i jej roztomajte przipadki oraz europejsko zuska - to przystanki na trasie gry terenowej „Po fajrancie - czyli co tu robić po robocie?”, jaka odbyła się dziś (13 maja) na terenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Niewiadomiu, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Nagrodą było darmowe wejście na wieżę widokową, która jeszcze dziś wieczorem nabierze unijnych barw.

Wiktoria była jedną z uczestniczek gry terenowej na Ignacym. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Dni Otwarte Funduszy Europejskich na terenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Niewiadomiu to nie przypadek. To jedno z tych miejsc, które również dzięki funduszom europejskim, żyje teraz nowym, turystycznym życiem.

- Rzecz w tym, by promować takie miejsca, jak kopalnia Ignacy i przypominać, że unijne tablice informacyjne na budynkach - które dziś często mijamy, bez czytania - oznaczają konkretne kwoty na realizację konkretnych inwestycji. To dzięki tym środkom, takie miejsca, jak Ignacy mogą dziś nam służyć, również do aktywnego wypoczynku i zabawy. Dlatego wspólnie z urzędem marszałkowskim zaplanowaliśmy tutaj grę terenową - mówi jej organizator Mateusz Matysiewicz.

Europejskie koło fortuny rozpoczynało całą zabawę na Ignacym. A w grę „Po fajrancie - czyli co tu robić po robocie?” bawiły się nie tylko dzieci. Zdj. (S)

- W różnych częściach Ignacego mamy "szpile" związane z naszą godkom, ponadto uczymy się tańcować, gramy w kapsle, skaczemy w workach. Ale jest też europejskie koło fortuny - dodaje. 

„Paszporty” z zaliczonymi na konkretnych stanowiskach zadaniami, uprawniały do darmowego wejścia na wieżę widokową, której unijną iluminację zaplanowano jeszcze dziś wieczorem.

Jedno ze stanowisk o zagadkowej nazwie „Kiej trza pitnonć”. Zdj. (S)

A jutro na Ignacym ciąg dalszy obchodów 10. edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich. O 17.00 usłyszymy koncert muzyki Ludwiga van Beethovena w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. i A. Szafranków w Rybniku. Koncert (bilety 10 zł) uświetni narracja dr. Jacka Kurka, historyka, eseisty i animatora kultury, o tym jak zmieniał się górnośląski i europejski krajobraz w czasach Beethovena.
Ponadto przez cały dzień bilety na wszystkie stałe atrakcje w Ignacym będą o 50 proc. tańsze.

Materiały prasowe

Europejski szpil na Ignacym

20 zdjęć

Klapok i insze wygibasy, kapslowy szpil, kiej trza pitnonć, godka i jej roztomajte przipadki oraz europejsko zuska - to przystanki na trasie gry terenowej „Po fajrancie, czyli co tu robić po robocie?”, jaka odbyła się dziś (13 maja) na terenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Niewiadomiu, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Bawiły się dzieci i całe rodziny.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula
do góry