Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Dzień Kultury Ukrainy na Ignacym. Niezwykły pokaz mody

Dzień Kultury Ukrainy na Ignacym. Niezwykły pokaz mody

28.08.2022 Kultura i rozrywka

Niezwykły pokaz mody zrobił wrażenie na mieszkańcach zgromadzonych na kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu, gdzie dziś (28 sierpnia) odył się 4 Dzień Kultury Ukrainy. Młodzież ubrana w wyszywanki, zaprezentowała kolekcję z pracowni ukraińskiej artystki Olgi Sthoghryn.

Piękne laleczki wykonały dzieci. Zdj. Aleksander Król

Piękne laleczki powstały podczas dzisiejszych warszatów na kopalni Ignacy zorganizowanych w ramach 4 Dnia Kultury Ukrainy w Rybniku. Były też wzruszające występy młodzieży, koncerty i niezwykły pokaz wyszywanek z pracowni ukraińskiej artystki Olgi Sthoghryn (pracownia: Vizerunok).

Niezwykły pokaz mody na Ignacym. Zdj. Aleksander Król

Mówiono też o polsko - ukraińskiej solidarności, empatii i wsparciu w obliczu wojny.

- Dla nas nie ma znaczenia, czy ktoś jest z Polski, Ukrainy, czy Białorusi. Znaczenie ma, że ktoś cierpi - mówił Mariusz Wiśniewski, założyciel 28 Dzielnicy, skupiającej Ukraińców mieszkających w Rybniku.

Pokaz wyszywanek. Zdj. Aleksander Król

Wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski przyznał, że jest miło zaskoczony tym, że nasza pomoc dla uchodźców z Ukrainy nie jest tylko i wyłącznie słomiannym zapałem, że ona trwa nadal. Żałował tylko, że nie jesteśmy solidarni wobec wszystkich, bo przyjmujemy pod swój dach uchodźców, a dzieci wymagające pomocy u nas, z pieczy zastępczej, nie mogą znaleźć swoich domów.

W nawiązaniu poseł Maciej Kopiec i Hanna Kustra, przewodnicząca Rybnickiej Rady Kobiet, zauważyli, że Polacy niestety nie okazali się też solidarni dla uchodźców z Afganistanu koczujących na granicy z Białorusią.

Ksiądz Marek Bernacki, proboszcz Bazyliki mówił, że potrzebni są liderzy, bo chęć niesienia pomocy jest w nas.

Aleksander Król

4. Dzień Kultury Ukrainy w Rybniku

43 zdjęcia

W niedzielę 28 sierpnia na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku - Niewiadomiu odbył się 4. Dzień Kultury Ukrainy w Rybniku. Zobacz zdjęcia.

 

do góry