Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Drzewa Marii Malczewskiej, preludia Jacka Glenca

Drzewa Marii Malczewskiej, preludia Jacka Glenca

09.10.2023 Kultura i rozrywka

- To mój pierwszy olejny obraz - aleja dębów w parku w Bielsku. Nie wiem czy ona jeszcze istnieje, ale ten obraz wędruje ze mną przez całe życie. Po raz pierwszy pokazuję go na wystawie. To taka moja sentymentalna nutka … - mówi rybnicka malarka Maria Budny-Malczewska, której wystawę TREElogia otwarto wczoraj (8 października) w Teatrze Ziemi Rybnickiej, inaugurując 54. Rybnickie Dni Literatury. Tego wieczoru nutek było więcej, bo z recitalem fortepianowym wystąpił rybniczanin Jacek Glenc, kompozytor i pedagog. Swoje prace pokazali też podopieczni Marii Budny-Malczewskiej.

Maria Budny-Malczewska i Jacek Glenc - ich artystyczny wieczór zainaugurował 54. Rybnickie Dni Literatury. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

- Sztuka mnie nie opuszcza - mówi Maria Malczewska, której wystawa TREElogia podsumowuje 50 lat jej pracy artystycznej.

Zaczynała jako dziecko od fascynacji farbami, dziś jest cenioną specjalistką od pejzaży, portretów i kobiecych aktów. Mówi, że czuje się spełnioną artystką, animatorką kultury i sztuki oraz pedagogiem, bo od 20 lat prowadzi grupę plastyczną Artystycznie Aktywni. Prace osób z nią związanych pod wspólnym tytułem TREElogia również prezentowane są w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

- Przyroda, mimo że często ją niszczymy, jest z nami silnie związana i niezmienne nas inspiruje. Kiedy pytałam członków grupy Artystycznie Aktywni, co myśleli pracując nad swoimi obrazami, mówili o tym, że przechodząc przez Rybnik zauważali nowe drzewa, ale też brak niektórych z nich, że lubią chodzić do lasu, gdzie silniej działa ich wyobraźnia, że myślą o kształcie linii, która łączy koronę drzew z niebem, że drzewa żyją dłużej od nas, że nie możemy bez nich żyć… To ich artystyczna opowieść o drzewach - mówiła Maria Malczewska o pracach swoich podopiecznych.

Grupa seniorów Artystycznie Aktywni działa od 2000 roku pod patronatem rybnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Fundacji EDF Polska i Superfundacji, a obecnie MDK-u. Członków grupy łączy pasja do sztuki. Mówią, że malowanie jest dla nich odskocznią od codzienności.

Prace grupy plastycznej Artystycznie Aktywni można oglądać w Galerii Oblicza. Zdj. (S)

- Sztuka łączy, rozwija i edukuje, jest naszym życiem. A wspólna wystawa jest podsumowaniem naszego dorosłego, artystycznego i twórczego życia - zauważyła Maria Malczewska, której za opiekę i cenne wskazówki poetycko dziękowali członkowie grupy Artystycznie Aktywni: - Przeniesione na płótno westchnienia, łzy, radości, zdumienia, bunt, protest, spokój majestatu drzew… Dziękujemy ci Mario za twój mecenat, bez ciebie nas tutaj po prostu nie ma.

Wystawie TREElogie towarzyszą też wiersze Joanny Grabowieckiej o przyjaźni ludzi z drzewami. - Również część mojej rodziny zainspirowała się tym tematem i ich prace dołączyłam do mojej wystawy - mówi Maria Malczewska, a wiceprezydent Piotr Masłowski, który oficjalnie otworzył 54. Rybnickie Dni Literatury, zauważył, że często nie dostrzegamy otaczającego nas piękna, ale na szczęście mamy artystów.

Najnowsze prace Marii Budny-Malczewskiej powstały w czasie ostatnich dwóch lat. Zdj. (S)

- Twórczość Marii Malczewskiej jest inspiracją również dla moich kompozycji… Muzykę i malarstwo łączą emocje i to one będą bohaterami mojego recitalu. Preludia wprowadzą was czasem w nastrój optymistyczny, czasem w melancholię - mówił Jacek Glenc, który zagrał dla uczestników wernisażu siedem preludiów z autorskiego cyklu wydanego w 2019 roku.

Obie wystawy można oglądać w TZR do 19 listopada.

54. Rybnickie Dni Literatury zainaugurowane

24 zdjęcia

Wystawa "TREElogia" malarstwa rybnickiej artystki Marii Malczewskiej i grupy plastycznej Artystycznie Aktywni oraz recital fortepianowy muzyka, kompozytora i pedagoga Jacka Glenca zainaugurowały 54. Rybnickie Dni Literatury. 8 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej spotkało się wielu miłośników sztuki.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula
do góry