Do zobaczenia w Rudach

22.07.2022 Kultura i rozrywka

Nie macie planów na weekend? Polecamy wycieczkę do pobliskich Rud, koniecznie jednak z przewodnikiem. Jakim? Napisanym przez dziennikarzy Aleksandrę Klich i Roberta Siewiorka pt. „Rudy zaczarowane - praktyczny przewodnik na weekend (i nie tylko)”. Kupimy go również w Halo! Rybnik.

Rudy zaczarowane... Zdj. Lucyna Jarzynka- Na swój sposób Rudy są jak Tatry. I tu, i tam w ciągu zaledwie jednego dnia trafiasz do świata, w którym nic nie przypomina twojej codzienności - przekonują autorzy przewodnika Aleksandra Klich i Robert Siewiorek. Znajdziemy w nim przydatne informacje, ciekawostki, anegdoty i legendy o Rudach i ich charakterystycznych miejscach, a wszystko wzbogacone o zdjęcia, rysunki i mapy.

Z ponad 150-stronicowego przewodnika dowiemy się czegoś o Cystersach, piwie zakonnym i znikającym mnichu, ale też o sercu Rud - bazylice Najświętszej Marii Panny, która odsłoni przed nami wszystkie swoje tajemnice - od figur i kaplic, przez polichromie i obrazy, po rzekome cuda. Autorzy przewodnika - dziennikarze i mieszkańcy Rud - zabiorą nas również do opactwa, pałacu i pałacowego parku oraz na wyprawy szlakami Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych.

Bazylika odsłoni przed nami swoje tajemnice. Fragment przewodnika. Zdj. Robert Siewiorek.

W przystępnie napisanym przewodniku przeczytamy nie tylko o świętej z wąsem i rabunkach, jakie dotknęły Rudy pod koniec II wojny światowej, ale też o Juliuszu Rogerze, erudycie i naukowcu i jego tajemniczej śmierci.

- Gdyby 150 lat temu na Górnym Śląsku wychodziły tabloidy, ich tytuły krzyczałyby: „Zabili nam doktora!”. Doktora, który nie tylko leczył nędzarzy i spisywał piosenki, dzięki któremu przetrwała pamięć o górnośląskiej kulturze, ale też tłumaczył Horacego i wynotował 400 gatunków chrząszczy - czytamy.

Osobny rozdział poświęcono najbardziej zakręconej rzece w Polsce czyli Rudzie, ale z przewodnika dowiemy się też co i kiedy zwiedzać, gdzie smacznie zjeść i kupić pamiątki.

Przewodnik kupimy również w Halo! Rybnik

„Praktyczny przewodnik na weekend (i nie tylko)” kupimy m.in. w sklepiku w opactwie w Rudach, w kasie kolejki wąskotorowej, ale też w Halo! Rybnik, gdzie kosztuje 39 złotych.
- Więc wsiądź na rower albo wzuj wygodne buty, spakuj kurtkę na deszcz - i ten przewodnik. Gdy już tu dotrzesz, chociaż otacza Cię ocean lasów, wszędzie masz blisko. Bo jesteś tylko 13 kilometrów od Rybnika, 23 od Raciborza, 22 od Gliwic i 40 parę od Katowic - przekonują Aleksandra Klich i Robert Siewiorek.

Zatem, do zobaczenia w Rudach!

Autor: (S)

Zobacz także

Rybnik dla miejskich wędrowców
Rybnik dla miejskich wędrowców

Rybnik dla miejskich wędrowców

do góry