Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Dalie w wazonach, mieczyki w klatce

Dalie w wazonach, mieczyki w klatce

26.08.2023 Kultura i rozrywka

Na otwartej dziś (26 sierpnia) w Teatrze Ziemi Rybnickiej wystawie dalii i mieczyków, zachwycają nie tylko same kwiaty - wielkością, barwą i kształtami - ale również okazałe kompozycje. Do powstania jednej z nich przydała się …drabina. - To rodzaj klatki, do której można wejść. Służyła rybnickim tancerkom jako element scenografii. Wypatrzyłam ją i postanowiłam nieco przearanżować - mówi Katarzyna Ochenkowska o swojej niecodziennej kompozycji „Stań przy mnie”.

25. międzynarodowa wystawa dalii, mieczyków i kompozycji kwiatowych w TZR. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Nazwa "Stań przy mnie" nie jest przypadkowa - ma zachęcać do tego, by robić sobie z nią zdjęcia.

- Do kompozycji wykorzystałam wielkie i piękne eukomisy, które robią największe wrażenie, ponadto mieczyki, słoneczniki i hortensje, gałęzie oliwnika i ostrokrzewu, bluszcz, mydleniec i miododajne nawłocie - wylicza Katarzyna Ochenkowska, miłośniczka układania kwiatów, która przewodniczy Rybnickiemu Klubowi Miłośników Kwiatów.

- To rodzaj klatki, która służyła rybnickim tancerkom jako element scenografii. Wypatrzyłam ją i postanowiłam nieco przearanżować - mówi Katarzyna Ochenkowska o swojej niecodziennej kompozycji „Stań przy mnie”. Zdj. (S)

To właśnie klubowicze wspólnie z Teatrem Ziemi Rybnickiej zorganizowali 25. Międzynarodową Wystawę Dalii, Mieczyków i Kompozycji Kwiatowych, które można oglądać w TZR również jutro (27 sierpnia, od 09.00 do 17.00). A jest co podziwiać.

- W 380 wazonach mamy dalie, w ok. 70 - mieczyki. Oczywiście nie wszystkie dalie kwitną idealnie na czas wystawy - niektóre zdążyły już przekwitnąć, a inne jeszcze nie wypuściły na tyle okazałych kwiatów, by je pokazywać. Rok nie jest specjalnie udany, ale na wystawie mamy dalie dekoracyjne, półkaktusowe, kaktusowe, jeleniorożne, pomponowe i dalie ball - wylicza Andrzej Surma z Rybnickiego Klubu Miłośników Kwiatów, który wystawia aż 238 dalii.

To właśnie on, zdaniem jurorów, wyhodował najpiękniejszą z nich - czerwono-żółtą dekoracyjną dalię Autumn Sunburst - choć sam hodowca miał inną faworytkę. - To zwykle rzecz gustu - mówi.

Na pierwszym planie najpiękniejsza dalia - czerwono-żółta dekoracyjna Autumn Sunburst. Zdj. (S)

W TZR wzrok przyciąga w sumie 13 różnych kompozycji z daliami i mieczykami. Katarzyna Ochenkowska, która przygotowała trzy z nich, tym razem zachęciła do udziału w wystawie uczestniczki warsztatów florystycznych „Kwietne harce”, które prowadzi w Klubie Kultury „Harcówka” w Ligocie-Ligockiej Kuźni.

- Zawsze lubiłam upiększać dom kwiatami z ogrodu, ale robiłam to intuicyjnie. Na warsztatach pani Kasia uczy nas, jak dobierać i układać kwiaty i wykorzystywać w kompozycjach różne elementy z ogrodu, który teraz stał się dla mnie źródłem wielu inspiracji. Wcześniej nie zawsze to dostrzegałam - mówi Beata Frystacka z Ligoty, która po raz pierwszy pokazała w TZR swoje dwie kompozycje.

Beata Frystacka z Ligoty i jej kompozycja "Letni poranek". Zdj. (S)

- Najpierw dobrałam kolorystykę i po ułożeniu kilku pierwszych kwiatów już wiedziałam, jak powinna wyglądać cała kompozycja. A wykorzystałam w niej m.in. mieczyki, przegorzany, róże, eustomę i bluszcz, również ten kwitnący - mówi autorka „Letniego poranka”.

Zachwycające dalie i mieczyki w TZR

31 zdjęć

W Teatrze Ziemi Rybnickiej otwarto 25. Międzynarodową Wystawę Dalii, Mieczyków i Kompozycji Kwiatowych, którą organizują (26-27 sierpnia) pasjonaci z Rybnickiego Klubu Miłośników Kwiatów. Podziwiać można ponad 380 dalii i ok. 70 mieczyków przywiezionych przez hodowców z Polski i Czech oraz 13 kwietnych kompozycji. Wykonały je m.in. uczestniczki warsztatów „Kwietne harce”, które w Klubie Kultury Harcówka prowadzi Katarzyna Ochenkowska, przewodnicząca RKMK. Pani Kasia ułożyła trzy kompozycję, a do jednej wykorzystała klatkę, która dotąd służyła tancerkom na scenie.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Ogrody sercem malowane
Ogrody sercem malowane

Ogrody sercem malowane

Gladiole i dalie zachwycają rybniczan
Gladiole i dalie zachwycają rybniczan

Gladiole i dalie zachwycają rybniczan

do góry