Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/"Czarny sport, czyste emocje" na 90 lat żużla w Rybniku

"Czarny sport, czyste emocje" na 90 lat żużla w Rybniku

04.10.2022 Kultura i rozrywka

Sportowe jubileusze świętuje się na różne sposoby. Rybniczanie, którzy mogą świętować 90-lecie czarnego sportu w naszym mieście, doczekali się wyjątkowej książki, monografii poświęconej 90-letniej historii żużla w Rybniku - „Czarny sport - czyste emocje. Historia sportu żużlowego w Rybniku 1932-2022”.

Czarny sport, czyste emocje - książka na 90-lecie żużla w Rybniku. Zdj. arc wydawnictwa

Jesienią 1932 roku na tzw. targu siennym (tereny w okolicach dzisiejszej komendy policji) odbyły się pierwsze wyścigi motocyklowe na zamkniętym torze, określane wtedy jeszcze jako dir track. To wydarzenie uznaje się za początek żużla w Rybniku. Stąd jubileusz. Wtedy nikt jeszcze pewnie nie myślał o rozgrywkach ligowych, drużynie i sukcesach w mistrzostwach Polski i świata!

1939 Łucznik przy bramie stadionu w Rybniku. Zdj. zbiory rodz. Kornelisza Gliwy

Pomysł na stworzenie monografii zrodził się w rybnickim klubie żużlowym. Prezes ROW-u Rybnik Krzysztof Mrozek zaraził nim prezydenta miasta Piotra Kuczerę, który zdecydował, że to miasto - poprzez Teatr Ziemi Rybnickiej - wyda tę publikację.

Zespół redakcyjny skompletowała związana od lat z „Dziennikiem Zachodnim” Barbara Kubica-Kasperzec, tym sposobem książkę współtworzą teksty uznanych autorów i pasjonatów żużla zarazem: Józefa Cycuły, Henryka Grzonki, Macieja Kołodziejczyka i Stefana Smołki oraz wspomnianej już Barbary Kubicy-Kasperzec.

1969 Finał DMŚ. VI bieg. Na zdj. z lewej Mauger, Jancarz

- Monografia jest efektem prawie dwuletniej pracy zespołu autorów, którego działania przyszło mi koordynować. Było to dla mnie kolejne autorskie doświadczenie, ale jakże inne od dotychczasowych. Po dyskusjach zdecydowaliśmy że opracowanie będzie „modułowe” i że taka jego formuła pozwoli wspomnieć i odnotować najważniejsze sprawy i wydarzenia w historii sportu żużlowego w Rybniku, przypomnieć najwybitniejszych zawodników i działaczy, lata chwały i sportowych porażek - podkreśla Henryk Grzonka, redaktor prowadzący.

Wydawnictwo liczy 576 stron i zawiera 506 archiwalnych i współczesnych fotografii, często unikatowych, oraz 173 skany m.in. programów żużlowych, biletów i przeróżnych pamiątek. Wiele z nich pokazano po raz pierwszy.

1969 Finał DMS w Rybniku Dekoracja

- Teksty wypełniające monografię dowodzą, że historia sportu żużlowego w Rybniku jest jednym z elementów historii miasta. Tych dwóch rzeczywistości nie da się rozdzielić. To książka nie tylko o sporcie, ale i o przywiązaniu, tradycji, no i emocjach, które kibice przeżywają już od 90 lat. Znakomity skład publikacji zapewniła Pracownia Książki i Anna Nachowska, wydawcą jest Teatr Ziemi Rybnickiej, a Mecenasem tej niezwykłej publikacji Urząd Miasta Rybnika - mówi Barbara Kubica-Kasperzec. 

Prezentacja książki odbędzie się 17 października w trakcie Rybnickich Dni Literatury

Prezentacja książki i spotkanie z jej autorami odbędzie się w czasie zbliżających się Rybnickich Dni Literatury - w poniedziałek 17 października o godzinie 18.00 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. W jego trakcie monografię rybnickiego żużla będzie można kupić po promocyjnej cenie.

 Wacław Troszka

90 lat żużla w Rybniku

5 zdjęć

Książka Czarny sport, czyste emocje liczy 576 stron i zawiera 506 archiwalnych i współczesnych fotografii, często unikatowych, oraz 173 skany m.in. programów żużlowych, biletów i przeróżnych pamiątek. Wiele z nich pokazano po raz pierwszy.

 

do góry