Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Co czytaliśmy najchętniej? Rok 2022 w rybnickiej (..)

Co czytaliśmy najchętniej? Rok 2022 w rybnickiej bibliotece

20.01.2023 Kultura i rozrywka

Książki Remigiusza Mroza w wypożyczalni dla dorosłych oraz serie „Kicia Kocia” i „Przygody Wilka” - w tej dziecięcej, były najchętniej wypożyczanymi w ubiegłym roku w rybnickiej bibliotece. W 2022 placówkę odwiedziło ponad 75.200 osób.

W ubiegłym roku biblioteka główna zaprosiła na cykl spotkań w ramach nowego projeku "Czarna seria". Zdj. Arch. PiMBP

W minionym roku w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej zarejestrowanych było 18.774 czytelników. Wśród najchętniej czytanych: hitowe „Gdzie śpiewają raki” Delii Owens, „Zaginiona siostra” i „Drzewo anioła” Lucindy Riley, ale też bijące rekordy popularności książki Remigiusza Mroza - „Behawiorysta”, „Projekt Riese”, „Wybaczam ci”, „Iluzjonista”.

- Od wybuchu wojny w Ukrainie dużym zainteresowaniem cieszy się książka Krystyny Kurczab-Redlich „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”. Wśród nowości, czyli książek wydanych w 2022 roku, popularne były „Zemsta” Jo Nesbo i „Saga Wołyńska” Joanny Jax - podsumowuje Anita Kozak z wypożyczalnia dla dorosłych, w której w 2022 roku odnotowano 99.226 wypożyczeń.

W tej dziecięcej było ich 60.873, a najmłodsi czytelnicy najchętniej sięgali po serie „Kicia Kocia” Anity Głowińskiej, „Przygody Wilka” Orianne Lallemand, „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka czy „Zaopiekuj się mną” Holly Webb.

Ci nieco starsi chętnie wybierali „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek i „Dziennik Cwaniaczka” Jeffa Kinneya.

Dużą popularnością cieszą się również serie: „Zwiadowcy” (J. Flanagan), „Wojownicy” (E. Hunter), „Więzień Labiryntu” (J. Dashner) oraz komiksy, a wśród książek popularno-naukowych pozycje poświęcone dinozaurom oraz grze Minecraft.

Część książkowych nowości 2022. Zdj. Arch. PiMBP

W oddziale zbiorów specjalnych, czyli popularnej mediatece, w której znajdziemy płyty CD, audiobooki, ale też kasety magnetofonowe i płyty analogowe - odnotowano 14.773 wypożyczeń (7.109 - audiobooków), a w bibliotecznej czytelni - 5.577.

Zbiory rybnickiej biblioteki w minionym roku wzbogaciły się o 10.211 książek i 482 zbiory specjalne (audiobooki i zbiory muzyczne). W 2022 roku udostępniono też 1.821 kodów do serwisów: Legimi, Empik Go, Ibuk Libra i Ebookpoint BIBLIO.

W 2022 roku ruszyła też termomodernizacja budynku biblioteki. Zdj. Wacław Troszka

W sumie w ubiegłym roku bibliotekę główną oraz jej filie odwiedziło 203.475 osób.

PiMBP zaprosiła też czytelników do udziału m.in. w Narodowym Czytaniu, Nocy Bibliotek oraz w spotkaniach z pisarzami i artystami, którzy wystawiali tutaj swoje prace. W 2022 roku rozpoczęła się też termomodernizacja budynku biblioteki głównej.

 

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Termomodernizacja rybnickiej biblioteki prawie na półmetku
Termomodernizacja rybnickiej biblioteki prawie na półmetku

Termomodernizacja rybnickiej biblioteki prawie na półmetku

Morderstwo w rybnickiej bibliotece
Morderstwo w rybnickiej bibliotece

Morderstwo w rybnickiej bibliotece

do góry