Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Ceramiczne ferie w Rybniku

Ceramiczne ferie w Rybniku

20.01.2023 Kultura i rozrywka

Zamiast lepić bałwana, lepili z gliny - uczestnicy warsztatów ceramicznych, które w ramach „Ferii z teatrem” poprowadziła artystka Barbara Budka. 19 młodych ludzi spędziło w Teatrze Ziemi Rybnickiej dwa kreatywne przedpołudnia (18 i 19 stycznia). - Świetne zajęcia - mówili zgodnie.

Uczestnicy warsztatów ceramicznych i ich prace. Zdj. Sabina Horzela-Piskula- Pierwszy raz lepię w glinie - przyznaje Larysa, która kończy pracę nad ceramicznym żółwiem. - Najtrudniej było wyrobić kulę - dodaje Ola, autorka figurki królika. Podczas warsztatów pt. „Zabawa z gliną” przygotowanych dla dzieci w wieku 7-15 lat powstały też ceramiczne koty, biedronki, zające, kury, a nawet jaszczurka i dinozaur.

- Pierwszego dnia zajęć zajmowaliśmy się ceramiką użytkową - z glinianych wałeczków, kulek i ślimaczków - lepiliśmy talerze, które każdy z uczestników ozdabiał według własnego pomysłu. A dziś na bazie glinianej kuli dzieci lepią ulubione zwierzęta, również te fantastyczne, które na koniec ozdobią kolorową glinką, tzw. angobą - wyjaśnia artystka Barbara Budka, która w Teatrze Ziemi Rybnickiej pracuje nie tylko z dziećmi, ale również z twórcami zrzeszonymi w Zespole Malarskim „Oblicza”.

Podczas warsztatów pt. „Zabawa z gliną” powstały ceramiczne koty, biedronki, zające, a nawet jaszczurka. Zdj. (S)

- Dzieciaki są bardzo zdolne i nie brakuje im wyobraźni. Praca z gliną jest wyjątkowo przyjemna, a dzieci świetnie sobie z nią radzą, bo jest podobna do plasteliny i masy solnej. Widać też, że niektórzy często pomagają w kuchni, choćby przy lepieniu pierogów, a takie umiejętności również są przydatne właśnie w trakcie zajęć ceramicznych - mówi Barbara Budka, która w TZR prowadzi też comiesięczne artystyczne warsztaty „Przy kawie”.

W trakcie styczniowych panie stworzyły ceramiczne anioły, a już 18 lutego artystka zaprasza na zajęcia rysunku, którego tematem będzie martwa natura.

Chłopcy wprawnie radzili sobie z wyrabianiem gliny. Zdj. (S)

Wśród uczestników dwudniowych zajęć ceramicznych w TZR byli też chłopcy, którzy wprawnie radzili sobie z wyrabianiem gliny i nadawaniem jej wymyślnych kształtów. - Najtrudniejsze są uszy - zdradza Antek, który tworzy figurkę królika i właśnie dokleja mu … skrzydła. - Bo to jest królikosmok - dodaje z przekonaniem.

Z rozpoznaniem kolejnej figurki miłośnicy „Gwiezdnych wojen” nie powinni mieć żadnych problemów. - To jest Jabba. Jestem fanem „Star Wars” więc pomysł był prosty, ale samo wykonanie już nie tak bardzo... - przyznaje Franek, który miał już do czynienia z pracą w glinie podczas zajęć w szkole.

Jabba z "Gwiezdnych wojen". Zdj. (S)

- To bardzo fajne warsztaty, szczególnie gdy nie wyjeżdża się na ferie - zauważa Franek, który podobnie, jak reszta uczestników zajęć będzie mógł zabrać swoje ceramiczne prace do domu dopiero po feriach. Teraz talerze i figurki trafią do pieca i zostaną odpowiednio wypalone.

Ferie w glinie

30 zdjęć

- Świetne zajęcia - mówili młodzi ludzie, którzy wzięli udział w warsztatach ceramicznych przygotowanych w ramach akcji „Ferie z teatrem”. 18 i 19 stycznia poprowadziła je w Teatrze Ziemi Rybnickiej artystka Barbara Budka, z którą 19 młodych ludzi spędziło dwa kreatywne przedpołudnia.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula
do góry